Windows 10 Nasıl Kurulur?

Windows 10 işletim sistemi, Windows tarafından ev kullanıcıları ve iş yeri kullanıcıları için hazırlanmış bir sistemdir. Birçok farklı üründe tek bir sistem kullanılması hedeflenerek oluşturulmuştur. Yani tablet bilgisayardan ya da masaüstü bilgisayardan ya da laptopınızdan hatta akıllı telefonunuzdan dahi yüksek çözünürlüklü dijital ekranlara ve hatta nesnelerin interneti (IOT) havuzundaki sayısız cihaza kadar bu deneyimi yaşamak mümkün olacak şekilde tasarlandı.

Windows 10 sürümüyle beraber bilgisayarlara bir takım yeni özellikler geldi. Yeni görev geliştirme fonksiyonu, sanal masaüstü, geliştirilmiş arama özelliği yeni sürümle gelen yeniliklerden sadece birkaçını oluşturmakta.  Windows 10’u mevcut bilgisayarınıza kurmadan önce bilmeniz gereken bir takım şeyler var. Öncelikle bilgisayarınızın mevcut işletim sisteminin Windows 10’u destekliyor olması gerekmektedir. Eğer bilgisayarınız Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1’i çalıştırıyorsa muhtemelen Windows 10’u da çalıştıracaktır.

Windows 10 kurulacak bilgisayarın sahip olması gereken gereksinimler;

 • İşlemci – 1GHz veya daha hızlı
 • Bellek – 32-bit için minimum 1GB veya 64-bit için minimum 2GB
 • Boş disk alanı – 16GB veya daha fazla
 • Grafik kartı – Microsoft DirectX 9 destekli (WDDM driver ile)
 • Giriş hesabı – Bir Microsoft Account ve internet bağlantısı (veya yerel bir hesap)

Windows 10 Kurulum Adımları
Bilgisayarın sahip olduğu gereksinimleri doğruladıktan sonra ve uygun Windows 10 kurulum kaynağını indirip hazırladıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek kuruluma başlayabilirsiniz.

Öncelikle kurulum medyasını cihaza yerleştirin ve kurulum kaynağı ile başlatın. Bu medya, DVD’ye yazılmış bir ISO dosyası olabileceği gibi USB’ye açılmış bir kurulum kaynağı da olabilir. Windows Setup başladıktan sonra ilk pencerede zaman, para birimi, klavye veya girdi dili gibi kişisel ayarlarınızı yapın ve Next ile ilerleyin.

 1. Adım: Install Now ile Windows 10 kurulumunu ilerletin.
 2. Adım: Windows 10 kurulumu öncesinde lisans anlaşmasını kabul edin ve Next ile ilerleyin.
 3. Adım: Eğer yeni bir kurulum yapıyorsanız karşınıza çıkacak pencerede: Install Windows only (advanced) seçeneğiyle ilerlemeniz gerekir. Bu seçenek ile ilerlediğinizde (ve disk yapılandırmanızda uygun alan yoksa) disk üzerindeki tüm verilerin silinebileceğini unutmayın. Eğer mevcut bir işletim sistemini (örneğin Windows 8.1) Windows 10’a yükseltiyorsanız Upgrade: Install Windows and keep files, settings, and applications seçeneğini tercih etmeniz gerekir.
 4. Adım: Yeni kurulum için Custom: Install Windows only (advanced) seçeneğiyle ilerlendiğinde aşağıdaki gibi disk ve varsa birim yapılandırmasını raporlayan bir ekran görürsünüz. Örnekteki disk üzerinde önceden biçimlendirilmiş herhangi bir birim olmadığı için tüm alan atanmamış (Unallocated) durumda gözüküyor. Bu aşamada herhangi bir alan oluşturmanıza gerek yok. Diski seçtikten sonra direkt Next ile ilerleyebilirsiniz. Windows Setup, disk üzerinde gerekli olan birimleri otomatik olarak oluşturur. Ama eğer siz işletim sistemi bölümüne örneğin 60GB alan atamak isterseniz, aşağıdaki pencerede “New” seçeneğiyle oluşturduktan sonra kurulum için bu alanı seçmeniz gerekir.
 5. Adım: Sonra Next ile Windows 10 kurulumunu başlatın.
 6. Adım: Bir süre sonra sistem otomatik olarak yeniden başlatılır.