WhatsApp Mesajları Otomatik Silinme Özelliği Nedir?

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp kullanıcıları için sürekli yeni bir güncelleme yapıyor. Whatsapp’ın son güncellemesi sayesinde, mesajlaşırken gizliliği ön plana alan kişiler daha güvenli mesajlaşabilecek.

Mesajlaşma uygulaması olan Telegram ve fotoğraf paylaşma uygulaması olan Snapchat’te olduğu gibi mesajlar kendilerini siliyor. Şu anda test aşamasında olan bu özelliğin yakın zamanda güncellenmesi bekleniyor. WhatsApp’ın yeni mesaj silme özelliği ile bir mesaj gönderildiğinde silinme süresi önceden belirlenebilecek. Bunun için öncelikle;

  • Mesajı göndermeden önce ayarlardan mesajların hangi zaman diliminde silinmesi gerektiği seçiliyor. (1 saat, bir gün, bir hafta ve 1 yıl gibi)
  • Daha sonra mesaj gönderiliyor. Mesaj gönderildikten sonra belirlenen süre içerisinde kendi kendisini siliyor.

WhatsApp mesajlarının kendini imha etme özelliği olarak da bilinen bu özellik kullanıldığında, gönderilen mesajın hemen yanında bir saat simgesi beliriyor. Bu simge, mesajın ayarlanan süre içinde aktif kalacağı, sonrasında silineceği anlamına geliyor. Bu sayede mesajın silinmesine ne kadar süre kaldığını da anlık olarak görebilme imkanı doğmuş oluyor. WhatsApp’ın bu özelliği yaz aylarında kullanıcılarına sunması bekleniyor.

WhatsApp Nedir?

WhatsApp, online bir arama ve mesajlaşma uygulamasıdır. Akıllı telefonlar için geliştirilmiştir. Yurt dışında seyahat ederken veya uzaktayken, WhatsApp kullanan kişiler birbirleri arasında dilediği gibi mesajlaşabilir. Bu uygulama sayesinde çekilen fotoğraflar, videolar ve ses kayıtları anlık olarak insan arasında paylaşılabiliyor. WhatsApp’ın en önemli özelliği, ücretsiz bir uygulama olması ve bütün akıllı telefonlar tarafından kolay erişebilir olmasıdır.

WhatsApp kullanabilmek için gereken tek şart kurulu olduğu cihazın internete bağlı olmasıdır. İnternete bağlanma işlemi kablosuz ağa ve kablolu ağa bağlanarak ya da bir mobil internet paketi alarak gerçekleşir. WhatsApp’ın bir başka özelliği de mesajlaşma ve aramanın yanı sıra, dosya gönderme ve anlık konumu arkadaşlarla ya da ailelerle paylaşabilme özelliğidir. Konum paylaşma özelliği sayesinde bir buluşma anında yeri tarif ederken uzun uzun anlatımlara gerek kalmıyor. Konum paylaş seçeneği ile bulunulan yeri gösteren harita bilgisi istenilen kişinin telefonuna yükleniyor ve bunu linki tıklayan kişiler Google Map uygulaması üzerinden konum paylaşan kişinin yerinizi rahatlıkla bulabiliyor.