WhatsApp Karanlık Mod Nasıl Aktif Edilir?

Karanlık mod uygulaması kısa zaman önce birçok farklı aplikasyon ile hayatımıza girdi. Önce iOS’un sistemi karartma seçeneği daha sonra da Twitter ve Youtube gibi uygulamaların karanlık kullanım imkanı ile karanlık mod hayatımızda yer almaya başladı. Son güncellemelerin ardından WhatsApp’da artık karanlık modda kullanılabiliyor.

WhatsApp, Facebook tarafından satın alındığından beri özelliklerine sürekli yenilerini ekliyor. Şubat ayı içerisinde Android işletim sistemine sahip cihazlarda denemesi yapılan karanlık mod, geçtiğimiz günlerde tüm işletim sistemlerinde kullanılmaya başladı. Android ile kullanılmaya başlanmasıyla, ilk defa karanlık modu kullanıma sunan popüler uygulamada kullanıcılar, resmi test listelerinin doluluğu nedeniyle APK dosyası aracılığıyla karanlık modu aktif edebiliyorlardı. Birçok Android ve iOS kullanıcısının merakla beklediği WhatsApp karanlık mod desteği hem Android hem de iOS cihazlar için yayınlandı.

Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanımı ve aktifleştirmesi çok basit olan bu özellik kullanıcılara ücretsiz olarak sunuluyor. Karanlık modda WhatsApp kullanmak için gerekli olan tek şart iOS işletim sisteminin iOS 13, Andoris işletim sisteminin ise Android 10 sürümüne güncellenmiş olması. Android 10 veye iOS 13 cihazlara WhatsApp indirdikten ya da WhatsApp’ı güncelledikten sonra yapılması gereken tek şey, sistem genelinde karanlık mod seçeneğini açmak olacak. Bu işlemden sonra karanlık mod, WhatsApp uygulamasında çalışır duruma gelecek. Bununla birlikte Android 9 kullanıcıları da karanlık modu WhatsApp’ın uygulama içi ayarlarından aktif hâle getirebilecekler.

Whatsapp Karanlık Mod Nasıl Bir Fayda Sağlayacak?

WhatsApp için kullanıma sunulan karanlık mod, üretici şirket tarafından düşük ışıklı ortamlarda göz yorgunluğunu azaltmak için tasarlanan bir uygulama. Bu uygulamanın şirket tarafından kullanıma sunulmasının en önemli nedeni, günün her saatinde ışıktan rahatsız olmadan okunabilirlik sağlamak ve kullanıcı dikkatini toplamak. WhatsApp’ın karanlık kodu ile renkleri seçerken göz yorgunluğu en aza indirilecek. Yine bu özellik sayesinde, kullanıcıların dikkatleri ekrana kolayca odaklanmalarına yardımcı olacak.

Whatsapp Karanlık Mod Nasıl Aktifleştirilebilir?

Android’de aktif etmek için;

Ayarlar  > Sohbetler > Koyu

iOS’da aktif etmek için;

Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Koyu

Not: WhatsApp ayarlar kısmından değil, telefon ayarları kısmına gitmeniz gerekiyor.