Whatsapp Business Nedir? Nasıl Kullanılır?

Whatsapp Business işletmelerin müşterileriyle iletişime geçmesi için Whatsapp tarafından piyasaya sürülmüş yeni bir uygulamadır. Ücretsiz indirilebilen bir uygulama olmasının yanı sıra kullanıcılarına kolay kullanım imkânı da sunuyor. Whatsapp Business, işletmelerin müşterilerine kullanım deneyimini arttıracak ve Whatsapp’da şu ana kadar olmayan birçok ekstra araç deneyimi sunuyor.

Whatsapp Business’ı android marketten indirip telefonunuza kurduktan sonra işletme profilinizi oluşturabilirsiniz. İş profilleri özelliği ile müşterilere işletmenizin adresini, e-posta adresini ve internet adresi bilgilerinizi gösterebilirsiniz.

Hızlı Cevap Özelliği

Uygulamada en çok dikkat çeken özelliklerden biri de Hızlı Cevap Özelliği. Whatsapp üzerinden müşterileriyle iletişim kuran işletmelerin en büyük sorunlarından biri, farklı müşteriler tarafından aynı soruları cevaplamak zorunda kalmak. Sürekli aynı soruları cevaplamak işletme açısından müşterilere hızlı cevap verme konusunda sorunlar yaşatabiliyor. Bu özellik sayesinde işletmeler sık sık gelen sorulara hızlı yanıtlar oluşturabilecek. Hızlı cevap mesajlarının yanı sıra meşguliyet bildiren cevaplar ya da ilk defa iletişim kuran müşteriye otomatik gönderilecek karşılama temalı hazır ve hızlı mesajlar gönderebilecek.

Örneğin; çalışma saatleri dışında atılan mesajlara ‘’Şu an çalışma saatlerimiz dışındayız. Saat 09:00 ile 18:00 arasına sizinle iletişime geçeceğiz.’’ Otomatik gönderilecek hazır cevaplar hazırlayabilirsiniz. Ya da ürünlerinizin fiyatlarıyla ilgili çok sık gelen sorulara fiyat bilgisi içeren cevaplar hazırlayabilirsiniz.

Whatsapp Business kullanan işletmeler diğer kullanıcıların sohbet listelerinde İşletme Hesabı olarak görüntülenmektedir.  Hesap telefon numaraları ile iş telefonları eşleşen işletmeler Doğrulanmış Hesap rozetine sahip olacak.

Şu anda android marketlerde ABD, Endonezya, Meksika, İngiltere gibi ülkelerde ücretsiz olarak indirilebiliyor. Önümüzdeki haftalarda Türkiye’de kullanıma sunulacak.

Whatsapp Business’ın Diğer Özellikleri

  • Sohbet dosyalarınızı ve kişilerinizi etiketlerle düzenleyebilir gerektiğinde kolayca bulabilirsiniz.
  • İletilerinizin kaç tanesinin başarıyla gönderildiği, ulaştığı ve okunduğu gibi önemli istatistiklere erişin.
  • Müşterileriniz için adresiniz, işletme tanımınız, e-posta adresiniz ve web siteniz gibi yararlı bilgiler içeren bir işletme profili oluşturun.
  • Müşterilerinize cevap veremediğiniz de sizden ne zaman haber alabileceklerini bildiren uzakta mesaj özelliğini ayarlayın.