Toptan Tuval

Toptan tuval ürünlerini sitemizden farklı kalitelerde ve boyutlarda temin edebilirsiniz. Tuvaller üzerine yapacağınız resimlerle resim aktiviteleriniz daha yaratıcı geçecek. 

TUVALİN TANIMI

Resim yapılmak amacıyla kullanılan tuvaller, üzerinde bez örtü bulunan boş tablolara denilmektedir. Dört köşesi çıta ile çevrilmiş bu tabloların üzerine beyaz, boş kalın bezler gerilmiştir. Tuvaller genellikle yağlı boya çalışmalarında, akrilik boya etkinliklerinde ve fotoğraf baskılarında kullanılırlar.

TUVAL KULLANIMI

Tuvallerin üzerine gerilen bez hem kalın olmalıdır hem de Patiska bez cinsinden olmalıdır. Sentetik elyaf niteliğindeki bezler, tuvallerde kullanılmamalıdır. Sentetik elyaf bezler elektriklenme gibi sorunlara yol açarak bütün tozları üzerine çekebilmektedir. Bu kumaşlardan oluşan bir tuvale resim yaparsanız, resminizin kısa süre içerisinde kirlendiğine şahit olursunuz. Bezin tahtalara gerilme aşamasında tuvalin yüzeyinde potluk olmamalıdır. Tersine bezi çok da germemek gerekir. Tuvalin astarlanma işlemi sırasında kumaşın emicilik özelliğinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Tuval astarlanırken üzerine 2 yahut 3 kat inceltilmiş plastik boya sürülmektedir. Son kata da bezir yağı çekilmektedir ki böylelikle kumaşın emiciliğinin azaltılması planlanmaktadır. Kumaş üzerinde bulunan delikler de bu sayede kapanmış olur. Çok farklı ebatlarda tuvale rastlamak mümkündür. Tuvaller genellikle şu ebatlarda bulunurlar; 25×35, 30×40, 30×50, 35×50, 40×50, 50×60, 100×120, 120×140, 120×160. İyi bir tuval yüzeyinin az emici olması ve sık dokumalara sahip olması gerekir. Ayrıca tuvaldeki renklerin ışığı karşı tarafa yansıtmaması gerekmektedir. Tuval bezi olarak keten dokumalar ya da hint keneviri tercih edilmelidir. Fakat hint keneviri bir zaman sonra havadaki rutubetten etkilenerek renk değiştirebilir. Hint kenevirinden oluşan tuval bezleri parlak olmak durumundadır. Fabrikalarda üretilen bu bezlerin parlatılması için çoğu kez kola gibi maddeler kullanılmaktadır. Bu maddelerin kullanılması tuvaldeki resmin kalitesini düşürmektedir. Tuval için gerekli bazı dokuma bezlerini sizler için sıralıyoruz:

* Roma keteni

* Yelken bezi

* Amerikan bezi

* Goblen keteni

* Müslin bezi

* Patiska

Tuvaller en önemli resim malzemelerindendir. Hatta rakipsizdirler diyebiliriz onlar için. Resim yeteneğinizi, resim kağıtları yerine tuvallerde gösterebilirsiniz. Özellikle yağlı boya tablolar için, tuvaller bulunmaz bir nimettir. İlk olarak 14. yüzyılda kullanılmaya başlayan tuvaller kaliteli ve kalıcı resimlerin baş mimarıdır. İhtiyacınız olan tuvali ölçülerini belirleyerek satın almalısınız.

Tuvallerinizi sabit bir yerde tutarak da resim yapabilirsiniz, şövale kullanarak da. Üç adet tahta ayağa sahip şövaleler üzerine tuvallerinizi yerleştirerek resim seanslarınızı sürdürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.