Tablet Ekranı Nasıl Temizlenir? Videolu Anlatım

Merhaba arkadaşlar. Her yazımın başında belirtiyorum ama bu sefer de söylemeden geçemeyeceğim. Android tabletler ya da telefonlar artık hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Sınav sonuçlarına, telefon faturalarına, iftar saatine kadar bakarken ya telefonu ya da tableti kullanıyoruz. Sabahtan akşama kadar tablet ya da telefon elimizden düşmüyor. Ne kadar temiz kullanırsanız kullanın tablet ya da telefon ekranında parmak izi kalacak, bu zamanla kire dönüşecektir. Hele bir de tam ekran bir oyun oynuyorsanız bırakın kirlenmeyi, bildiğiniz bulaşık olur ekran. Küçük yeğeninize, kardeşinize vermiş olabilirsiniz, bu durumda bulaşık makinesine atsanız yeri var.  Işığın geliş açısına göre ekrandan net bir görüntü almak mümkün olmayabilir. Yanlış şekilde temizlerseniz tabletin ekranını daha kötü hale getirebilir, hatta tablet ekranına zarar bile verebilirsiniz. Peki tablet ya da dokunmatik telefon ekranı nasıl temizlenir. Araştırdığım kadarıyla ve tecrübelerime dayanarak size dokunmatik ekran temizleme hakkında bilgiler vereceğim. Şimdi aşama aşama bunları görelim arkadaşlar.

 

1- Su ile Tablet Ekranı Temizleme

Su ile temizleme dediysem tableti yıkamıyoruz arkadaşlar. Tabletin kapalı olduğundan emin olalım. Daha sonra tabletin ekranının, ya da telefonun, tam orta kısmına bir çay kaşığı kadar normal musluk suyu dökün ve parmağınızla tabletin yüzeyine doğru yayın ve temiz bir kağıt havlu ile, biraz sert olsun, çok aşırı bastırmadan ama bastırarak iyice silin. Tablet ekranı kuruduğunda kullanabilirsiniz, fakat bu standart bir temizleme işlemidir, yağdan kirden arındırmayabilir. Bu durumda diğer aşamaya geçebilirsiniz. Bu işlemi yaparken suyu az kullandığınızdan ve çerçeve kenarlarına kadar taşıp içeri sızmadığından emin olun.

 

2-Gazete ve sıvı sabun ile  tablet ekranı temizleme

Çoğunuz araba yıkamıştır arkadaşlar. Sinek artıkları, kuş pislikleri, çamur vs ne varsa cama dolmuştur ve artık  dışarısı görünmez haldedir. Eğer tabletinizin ekranı ekranı gerçekten içler acısı durumdaysa. Bu genelde eldeki yağın, yemek artıklarının ve kirin bulaşmasıyla olur, bu aşamadakileri kullanabilirsiniz. Tableti yine kapatın. Bir çay bardağına anneninizin mutfakta kullandığı deterjandan 1 2 damla kullanarak köpüklü su yapın ve üstteki maddede olduğu gibi 1 çay kaşığı kadar köpüklü suyu ekrana damlatın ve parmağınızın ucuyla ekranın her bir köşesini ovun, daha sonra kuruyacaktır. Kuruduktan sonra temiz su damlatın ve peçeteyle iyice silin. Daha sonra da bir sayfa gazeteyi yumruk haline getirin ve normal cam siler gibi çok aşırı baskı uygulamadan ekranı tamamen silin.  Ekranda hiç leke kalmadığını göreceksiniz.

 

3- Normal ve Zararsız Temizleme

Bu madde arkadaşlar her zaman uygulayabileceğiniz ve haftada bir yapmanızın iyi olacağı uygulamadır. Maliyeti düşük ve diğer aşamalara göre daha kolaydır.  Mahallenizde ya da çevrenizde illa ki bir optikçi / gözlükçü vardır. Gözlük camı spreyi ve gözlük camı temizleme bezi alın. Bu bez mikrofiber bezdir ve arkasında toz, ip vs bırakmaz. Tablet kapalıyken sprayden 2 3 defa cama püskürtün ve parmak ucuyla ekranın her yanına yayın ve 2 3 dakika kadar bekletin ve daha sonra gözlük camı beziyle güzelce silin. Eğer imkanınız varsa elektronik marketlerde, bilgisayarcılarda ya da telefoncularda lcd ekran temizleme spreyleri vardır. Ekrana sıkıp 2 3 dakika bekledikten sonra mikrofiber bezle güzelce silin, tabletinizin ekranı kutudan çıktığı haldeki gibi olacaktır.


Yukarıda bahsettiğim işlemleri yaparken tüm sorumluluk size aittir arkadaşlar. Tabletin kapalı konumdaysa ve ekranın kenarlarına kadar suyu oluk oluk taşırmadıktan sonra tabletinize bir zarar gelmez.  Yukarıdaki işlemlerin tamamını kendi tabletlerimde ve telefonlarımda denedim. Ekranlarında herhangi bir sorun yaşamadım. Bunlara ek olarak ekranı silerken aşırı derecede bastırmayın, yüzünüzü yıkarken ne kadar bastırıyorsanız buna da o kadar bastırın. Tablet ekranına, kolonya, ıslak mendil, leke çıkarıcı, yağ sökücü gibi kimyasalları doğrudan sürmeyin, püskürtmenin. Bu tabletinizi son görüşünüz olabilir. Eğer sizin de tablet ekranı temizlerken kullandığınız taktikler varsa lütfen bizimle paylaşınız. İsteyenler de yukarıdaki videodan görebilir.