Siber Güvenlik Önemleri Nelerdir?

Teknoloji çağı olarak adlandırılan günümüzde, elektronik cihazlarımız internet korsanları tarafından ele geçirilme tehlikesi ile karşı karşıya. Cihazlarımızın güvenliğini sağlamak ve ele geçirilmesini engellemek için siber güvenlik önlemleri almalıyız. Siber güvenlik, internete bağlanma özelliği olan her cihazın sahip olduğu güvenlik risklerini ve önlemlerini kapsar. Siber güvenlik önlemleri, daha güvenli ve korumalı bir sisteme sahip olmak için gereken ilk adımdır diyebiliriz.

Basitçe, elektronik cihazlara ilgisi olan herkesin alabileceği siber güvenlik önemleri olarak şunları sıralayabiliriz;

1. Ürün Yazılımını Güncelleyin

Sistemin en yeni güvenlik düzeltme ekleriyle ve düzeltmelerle güncel olduğundan emin olmak için NVR, DVR ve IP kamera yazılımınızı güncel tutun.

2. Parolaları Değiştirin ve Güçlü Parolaları Kullanın

Asla varsayılan bir şifre kullanmak ve mümkün olduğunda güçlü bir şifre seçilmesi her zaman önceliğiniz olmalı. Güçlü bir şifre en az 8 karakterdir ve özel karakterler, sayılar, büyük ve küçük harflerin birleşiminden oluşur.

3. Parolaları Düzenli Değiştirin

Yalnızca yetkili kullanıcıların sisteme erişebilmelerini sağlamak için kimlik bilgilerini cihazlarınıza düzenli olarak değiştirin.

4. UPNP’yi Devre Dışı Bırakın

UPNP, yönlendiricinizde veya modeminizdeki bağlantı noktalarını otomatik olarak yönlendirmeye çalışacaktır. Normalde bu kullanıcının işini kolaylaştıran bir yöntem. Ancak sisteminiz portları otomatik olarak iletirse ve kimlik bilgilerini varsayılan olarak bırakırsanız, istenmeyen ziyaretçiler bulursunuz.

5. P2P’yi Devre Dışı Bırakın

P2P, bir seri numarası vasıtasıyla bir sisteme uzaktan erişmek için kullanılır. Sisteminizin kullanıcı adı, şifresi ve seri numarası da gerek duyulduğundan, birisinin P2P kullanarak sisteminize girmesi olasılığı düşüktür.

6. SNMP’yi Devre Dışı Bırakın

Kullanmıyorsanız SNMP’yi devre dışı bırakın. SNMP kullanıyorsanız, yalnızca izlemek ve test etmek amacıyla geçici olarak bunu yapmalısınız.

7. HTTPS/SSL’yi etkinleştirin

HTTPS’yi etkinleştirmek için bir SSL Sertifikası oluşturun. Bu, cihazlarınız ve kaydedici arasındaki tüm iletişimi şifreleyecektir.

8. ONVIF Parolasını Değiştirin

Eski IP Kamera yazılımında, sistemin kimlik bilgilerini değiştirdiğinizde ONVIF şifresi değişmez. Ip kameranın yazılımını en son revizyona güncellemeniz veya ONVIF şifresini manuel olarak değiştirmeniz gerekecektir.

9. IP Filtresini Etkinleştirin

IP filtrenizin etkinleştirilmesi, belirtilen IP adresleri dışındaki herkesin sisteme erişmesini önleyecektir.

10. Günlüğü Kontrol Edin

Birisinin sisteminize yetkisiz erişebildiğinden şüpheniz varsa, sistem günlüğünü kontrol edebilirsiniz. Sistem günlüğü, sisteminize hangi IP adreslerinin girileceğini ve hangi adrese erişildiğini gösterecektir.

11. IP Kameraları NVR Arkasındaki POE Bağlantı Noktalarına Bağlayın

Bir NVR’nin arkasındaki POE bağlantı noktalarına bağlanan kameralar dış dünyadan izole edilir ve doğrudan erişilemez.

12. Cihazın Fiziksel Olarak Kilitlenmesi

İdeal olarak, sisteminize izinsiz fiziksel erişimlerden kaçınmak istiyorsunuz. Bunu başarmanın en iyi yolu, kaydediciyi bir kilit kutusuna, sunucu rafını kilitlemeye veya bir kilit ve anahtarın arkasındaki bir odaya kurmaktır.

13. Sadece İhtiyacınız Olan Portları Yönlendirin

Yalnızca kullanmanız gereken HTTP ve TCP bağlantı noktalarını yönlendirin. Cihaza çok sayıda port atamayın. Cihazın IP adresini DMZ’ye vermeyin. Kameralar bir kaydediciye bağlıysa, tek tek kameralar için portları iletmeniz gerekmez; Sadece NVR’ye ihtiyacınız olan portu yönlendirin.