IOS Ve Android Telefonlarda Arama Bekletme Nasıl Ayarlanır?

Arama bekletme özelliği, adı bilinmeyen ama herkes tarafından kullanılmak istenen bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde, bir kişi ile telefon görüşmesi yapılırken bir başkası aradığında, gelen çağrı telefonunuzun ekranında belirir. Böyle bir durum gerçekleştiğinde aktif çağrı beklemeye alınarak gelen çağrı cevaplanabilir. Bu özelliği aktif haline getirmek oldukça kolay bir işlemdir.

Telefonların ayarlar bölümünden gerçekleştirilebilir. Telefon meşgulken arayanı görme özelliği tüm operatörler de ücretsizdir. Aşağıda sizin için hazırladığımız adımları takip ederek, çağrı bekletme/arama bekletme özelliğini aktif edebilirsiniz.

Bu özellik standart işletim sistemli telefonların ‘arama ayarları’ bölümünde bulunabilirken, akıllı telefonlarda durum biraz değişiyor. Öyle ki Android işletim sisteminin farklı versiyonlarında bile farklılık var. Örneğin Android 2.3 versiyonuyla Android 4 versiyonu arasında belirgin bir söz konusu! Şimdi versiyon farklılıklarıyla birlikte ‘arama bekletme özelliği’ nasıl açılıp, kapatılıyor bakalım…

"IOS

Android 2 Versiyonunda Arama Bekletme

Bu versiyonda ilgili özellik yine diğer birçok telefon gibi  ‘Arama(Çağrı) Ayarları’ bölümünde. Menü> Ayarlar> Arama(Çağrı) Ayarları> İlave(Ek) Ayarlar yörüngesi izlenip, ‘Arama(Çağrı) Bekletme‘ seçeneğine ulaşılabilir. İlgili kutucuğa bir onay tiki atmak, özelliği aktif hale getirecekken, yine tiki kaldırmak da özelliği kapatacaktır.

İzlenecek yörünge tüm Android 2.3 versiyonlu telefonlarda aynıdır. Sadece marka ara yüzlerinden kaynaklı ifade farklılığı olabilir.

Android 4 Versiyonunda Arama Bekletme

Yeni Android versiyonlarında arama ayarları menüdeki ‘Ayarlar’ bölümünde yer almaz. Bu yüzden farklı bir yol izleyerek bu bölüme ulaşmak gerekir.

Öncelikle telefonun arama kaydı bölümüne ulaşmalısınız. Daha sonra burada, görsellerde de aktarmaya çalıştığımız gibi ‘Seçenekler‘ butonuna dokunarak ‘Ayarlar’ menüsüne erişmek gerekir.

Daha sonra bu bölümde aşağı doğru indiğinizde ‘Ek ayarlar‘ bölümüne ulaşacaksınız. Burada ‘Çağrı (Arama) Bekletme‘ opsiyonuna, onay amaçlı bir tik atmanız özelliği etkinleştirecektir. Yine aynı şekilde tiki kaldırmak da özelliği kapatacaktır.

Başta da bahsettiğimiz gibi bu özelliği açtığınızda karşı tarafa meşgul tonu verilmez. Bunun yerine o an görüşme yaptığınız bilgisi arayan kişiye ulaştırılır. Ayrıca siz de görüşme esnasında size farklı bir çağrı yapıldığını görebilirsiniz. Android 4 işletim sistemi kullanan tüm modellerde yukarıdaki yöntem aynıdır. Ancak yine v2.3’te olduğu gibi marka ara yüzlerinde ifade farklılıkları olabilir.

"IOS

iPhone Arama Bekletme

iPhone’da telefon meşgulken arayanı görmek için öncelikte Ayarlar bölümünden bu özelliği aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Arama Bekletme özelliğini açmak için Ayarlar > Telefon > Arama Bekletme yolunu izleyin ve bu özelliği aktif hale getirin. Veya arama ekranında *43# arayarak da arama özelliğini aktif edebilirsiniz.