Google Family Link Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Family Link; ebeveynlerin, çocuklarının kullandığı android cihazlardaki internet alışkanlıklarını kontrol edebileceği bir uygulamadır. Google Family Link sayesinde aileler, çocuklarının internet gezinmelerini takip ve kontrol edebilir. Kurulumu ve kullanımı oldukça basittir.

Teknoloji çağının içine doğan çocuklar, neredeyse konuşmaya başlamadan önce telefonlarla ya da tabletlerle tanışıyor. Çok küçük yaşlarda internete erişimi olan çocukları, bilgi fazlalığı bulunan internette denetlemek de bir hayli güç. Öyle ki, kullandıkları cihazlarda oyun oynarlarken dahi karşılarına uygunsuz bir içerik çıkabilir. Bu durum da çocuklarının zarar görmesini istemeyen ebeveynleri çocuklarının cihazlarını kısıtlama yöntemine yönlendiriyor. Google Family Link yani Google Aile Hattı, android cihaz kullanan ailelerin imdadına yetişiyor.

Google Family Link’in temel özelliği, çocukları sözlü olarak baskı altına almadan, telefonunu denetleme imkanı sunuyor olması. Bu uygulama ile  aileler, çocukların telefonda harcadıkları zamanı belirleme ve ekranın takibini yapma imkanı elde edebilir.

Google Family Link (Google Aile Hattı) Nasıl Kurulur?

İlk olarak ebeveynlerin kendilerine ait bir Android işletim sistemli telefonlardan veya tabletlerden bir tanesi ya da iOS işletim sistemine sahip iPad ya da iPhone telefonlardan biri bulunması gerekiyor. Bunun yanı sıra çocuklarda da Android Nougat ile çalışma sağlayabilen telefon ya da tablet bulunmalıdır.

İkinci adım bir Google hesabı edinmektir. Google hesabı edinilmesinin nedeni uygulamanın, uygulama marketinden (Google için Play Store, iOS için App Store) indirim işleminin yapılacak olmasıdır.

Üçüncü adım Family Link Yükleme; Eğer kullanılan cihaz Android ise Google Play Store’a, eğer iOS ise de App Store’a giriş yapılmalı. Arama bölümünden Google Family Link uygulamasını aratılmalı ve indirme işlemi başlatılmalı.Yükleme tamamlandıktan sonra, Aile Grubunu Başlatma ekranına gelerek aile üyeleri eklenmelidir. Aile üyeleri arasına en fazla 4 kişi eklenebilir. Uygulamanın kontrolünü güvende tutmak adına ailelerden bir ebeveyn kullanım şifresi talep edilir. Bu şifre ile, satın almalar kontrol edilir, cihaz erişimleri kısıtlanır ve cihazın çocuk tarafından kontrol edilerek kısıtlamaları kaldırmasının  önüne geçilir.

Dördüncü adımda çocuğun Google hesap bilgileri istenecek. Hesap bilgileri girildikten sonra uygulama işleme devam etmek için kredi kartı bilgisi talep edecek. Kredi Kartı bilgilerini de doğru şekilde ekledikten sonra karttan 30 Cent’lik bir kesinti yapılıyor. Kredi kartı bilgisinin istenmesinin nedeni Google’ıni ailenin yapacağı işleme onay verdiğinden emin olmak istemesidir. İşlem tamamlandıktan sonra bu kesinti hesaba iade ediliyor.

Son olarak çocuğun telefonu uygulamaya bağlanır. Bu aşamada çocuğun cihaz üzerinden girdiği uygulamalar, internet siteleri ve yapabileceği diğer işlemler engellenebilir ve kısıtlanabilir. Herhangi bir satın alma işlemi esnasında ebeveynin telefonuna bildirim düşer ve onay vermedikçe indirme işlemi yapılamaz. Bunun yanı sıra, onay vere durumunun yanlışlıkla yapılma ihtimali de düşünülerek bir de ebeveyn denetim şifresi indirme işlemi esnasında sorulur.