Be My Eyes (Gözlerim Olur Musun?) Nedir?

Teknoloji ilerledikçe işlevselliği de bir o kadar artıyor. Özellikle elektronik cihazlara yükleyebilen  yardımcı uygulamalar ile insan hayatı giderek kolaylaşıyor. Be My Eyes? yani Gözlerim olur musun? Uygulaması da insan hayatını kolaylaştıran bir uygulama.

Be My Eyes, tam anlamıyla görme engelli ya da görme güçlüğü yaşayan kişilerin günlük ihtiyaçlarında yardımcı olmak amacıyla tasarlanan bir uygulama. Görme engelli ya da görme zorluğu yaşayan kişiler ile görebilen kişileri bir araya getiren bu uygulama dünya üzerinde yaşayan birçok kişiyi bir araya toplar. Be My Eyes, teknolojinin gücü ile insan ilişkilerinin bir araya getirir. Sık kullandığı bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonlara uygulamayı indiren gönüllüler, bu uygulamaya sahip görme engelli veya görme güçlüğü çeken kişiler ile görüntülü arama ile etkileşim sağlarlar. Bu sayede gönüllüler, yemek hazırlarken, market alışverişinde, etiket ya da fiş okumada, klima ya da diğer cihazları çalıştırma gibi konularda ihtiyaç anında rehberlik ederler. Tamamen ücretsiz olan bu uygulama hem IOS hem de Android cihazlarda kullanılır.

Be My Eyes Nasıl Çalışır?

Uygulama oldukça basit bir çalışma sistemine sahiptir. Uygulamaya sahip olan görme engelli veya görme güçlüğü çeken kişi, ihtiyacı olduğu anda uygulama ile birden fazla kullanıcıya yardım çağrısı gönderir. Çağrı eşleşmesi uygulamayı kullanan kişilerin seçtikleri ana dil ve saat dilimine göre eşleşir. Çağrıyı ilk cevaplayan gönüllü ile iletişime geçen kişinin telefonunun arka kamerası sayesinde görüntü paylaşımı sağlanır. Sesli bağlantı özelliği ile konuşarak sorunun ne olduğu ve nasıl çözüldüğü konusunda destek sağlanmış olur.

Be My Eyes Uygulamasının Yaygın Kullanım Alanları

Be My Eyes görme engelli ya da görme zorluğu çeken kişilerin görsel destek gerektiren bir durumda kaldığında kullanabileceği bir uygulamadır. Görsel destek duyulan her şey için Be My Eyes kullanılır.  Be My Eyes şu anda en çok şu amaçlarla kullanılmaktadır:

1. Kayıp ya da düşürülmüş eşyaları bulmak

2. Fotoğrafları, resimleri ya da başka sanat eserlerini betimlemek

3. Renkleri betimlemek ya da birbirine uydurmak

4. Etiketleri okumak

5. Bilgisayar sorunlarını gidermek

6. Market alışverişine çıkmak

7. Gıda ürünlerinin son kullanma tarihini kontrol etmek

8. Kendinizi yeni bir çevreye alıştırmak ya da yeni bir yerde yolunuzu bulmak

9. Farklı eşyaları birbirinden ayırt etmek

10. Toplu taşıma varış ve kalkış zamanlarını öğrenmek