Bayilik Veren Firmalar

Birçok insan kendi işini kurarak girişimci olmak ve kendi işinin patronu olmak istiyor. Fakat her şeyin zorluğu olduğu gibi bir işi en temelden kurmanın da bir takım zorlukları var. Mesela; ‘’Kurmayı planladığım iş talep görecek mi? Dekorasyonu nasıl olmalı? Açacağım
dükkânı/mağazayı nerede açmalıyım?’’ gibi sorular girişimci olmak isteyen kişilerin akıllarını karıştıran ve çoğu zaman vazgeçilmesine neden olan sorular. Böyle durumlarda yapılması gereken en doğru hamle girişimcinin aklına yatan ve bayilik veren firmalardan biri olan bir işletmeden bayilik almak. Bayilik alarak, girişimcilik daha kolay hale geliyor. İş kurma aşamasına en baştan başlamak yerine belirli zorlukları bayilik veren firmalar tarafından çözülmüş şekilde başlanıyor. Böylece girişimciliğin doğasında olan ve işletme sahibi adayını zora sokan problemlerle karşılaşılmıyor.

Pek çok farklı alanda bayilik veren firmalar ile anlaşma sağlamak mümkün. Girişimci ister tekstil sektöründe ister gıda ister fast-food isterse aksesuar sektöründe işletme açmak istesin bayilik alabilir ve işletmesini kurabilir. Hiçbir fark gözetmeksizin bütün bu alanlarda ve çok daha fazlasında bayilik veren firmalar bulmak mümkün. İşletme kurulmak istenilen sektörde bayilik almadan önce seçilen sektörle ilgili araştırma yapılması işletme açılmadan önce riski en aza indirme yöntemlerinden biridir. Her işte olduğu gibi bayilik alma işleminde de bir takım riskler vardır. Çok fazla kar eden ve girişimcilere bayilik veren bir firmadan da bayilik alınsa da zarar etmek ya da hayaller kırıklığına uğramak maalesef ki mümkün. Böyle bir sorunlar karşılaşmamak için takip edilmesi gereken bazı adımları sizin için bu yazımızda düzenledik. Yazımızı okuyarak bayilik veren firmalar ile anlaşmadan önce ya da sonra yapılması gerekenleri öğrenerek sizi başarıya götürecek işletmenizi kurabilirsiniz.

Bayilik Veren Firmalar ile Ortaklık Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanları İnceleyin
İşletme açmak istediğiniz bölge de bulunan ve sizin aklınızdakine uygun olan işletmelere bakın. Yoğunlukları, o güzergâhtan insan geçiş oranı gibi ufak hesaplamalarla işletmenizin iş yapıp yapmayacağını anlayabilirsiniz.
Mutlaka Pazar Araştırması Yapın
Bir işletme açılmadan önce mutlaka bir pazar araştırması yapılmalı. Bunun pek çok farklı yöntemi vardır. En çok tercih edilen yöntem internet üzerinden araştırma yapmak ve çevresel inceleme ile araştırma yapmak. İnternet üzerinden ya da çevreniz gözlemleyerek nerede nasıl bir işletmeye ihtiyaç var bakabilir ve ona göre o alanda bayilik veren firmalardan biriyle anlaşabilirsiniz.
Markanın Bilinirliğine Dikkat Edin
Bayilik veren firmalar ile görüşürken mümkün oldukça bilindik ve kamuoyunda iyi imajı olan markaları tercih edin. Her ne kadar işletme büyük de olsa kamuoyu tarafından benimsenmemiş bir işletme açıldığında girişimciye hayal kırıklığı verebilir.
İş Planınızı Test Edin
İş fikrinizi hayata geçirmeden önce mutlaka test edin. Kuracağınız işin çevrenizden alacağı tepkileri, işletmeyi açacağınız yerde yaşayanların öyle bir yere ilgisi olup olmadığını mutlaka test ettikten sonra o alanda bayilik veren firmalar ile anlaşma sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.