Aronia Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Aronia meyvesi soğuk iklimlerde yetişen bir meyvedir. Gülgiller familyasından gelir. Aronia önemi fark edilmeden önce süs bitkisi olarak kullanılmaktaydı. Sağlık açısından önemi keşfedildikten sonra süs olarak kullanılma amacından uzaklaşarak ilaç sanayisinde, gıda sanayisinde ve zayıflama amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Önemi geç fark edilen bu meyve başlarda Kuzey Amerika ve Rusya da üretilmekteydi. Daha sonra dünyanın birçok yerinde üretilmeye ve tüketilmeye başlamıştır.

Zayıflama ve sağlık amacıyla kullanılan ve tüketilen Aronia meyvesi, Türkiye’de 2012 yılından beri Yalova’da yetiştirilmektedir. Bu bitkinin ilk meyveleri ekildiği tarihten sonraki 3 yıl içerisinde alınmaya başlar. Yemeklerde, tatlılarda ve içeceklerde kullanılan ve beraber tüketilebilen Aronia, yetiştirilirken bakımı ne kadar iyi yapılırsa o kadar hızlı sonuç vermektedir. Bu meyvenin yetiştiriciliğindeki önemli püf noktalardan biri ekildikten hemen sonra su vermeye başlamaktır. Genellikle Nisan ayında çiçeklenen Aronia’nın taze meyveleri Ağustos ayında toplanmaya başlar. Aronia meyvesi Ağustos ayından itibaren taze olarak tüketilmeye başlanır. Daha sonraki aylarda ise kurutulmuş olarak kullanılabilir. Ağaçta bekleyen meyveler hiçbir zaman dökülmez, çürümez ve kurtlanmaz. Kırmızımsı kahverengi, çok fark edilmeyen, düz, üzerinde çapraz elmas desenlerinin bulunduğu kabukları vardır. Genç dallar gevşektir ve üzerinde sari kahverengi, gümüşümsü tabakalar bulunmaktadır. Haşerelere karşı oldukça dayanıklı olan bu bitki organik üretim için idealdir.

Aronia Meyvesi Doğru Tüketimi Nasıldır?

Aronia meyvesinin en büyük avantajı taze kullanımının yanı sıra kurutulmuş meyve olarak kullanılmasıdır. Kurutulmuş olarak kullanılan bu meyve dilenirse dondurmalar da ya da tatlılarda sos olarak da kullanılabilir. Kuru meyve olarak tüketildiğinde önerilen kullanım miktarı 40 gramdır. Salatlar da meyve olarak da kullanılan Aronya, taze olarak kullanıldığında da sindirim sistemine ve bağırsaklara oldukça faydalıdır. Meyve suyu olarak tüketilebilen bu mucizevi bitki günde 2 kez rahatlıkla tüketilebilir. İlaç sanayisinde de oldukça sık kullanılan bu bitki kanser hastalığına, bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına, ülsere, kalp damar hastalıklarına, enfeksiyonlara ve daha bir sürü hastalığa iyi gelmektedir. Bu nedenle ilaçların içerisinde de tüketilebilir. Zayıflama amacıyla kullanıldığında Aronia çay olarak tüketilmekte ve daha faydalı olmaktadır. Aronia meyvesi, metabolizmayı hızlandırır, ödem atmaya yardımcı olur ve yağ yakımını hızlandırır. Böylece zayıflamada oldukça yardımcı bir ürün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.