Aronia Meyvesi Ve Zayıflama Üzerindeki Etkisi

Aronia meyvesi

Aronia meyvesi yeni keşfedilmiş ve önemi oldukça geç fark edilmiş bir bitkidir. Geç fark edilmesinin nedeni soğuk iklimlerde yetişmeye elverişli olmasıdır. Soğuk iklimlerde yetişen Aronia meyvesi Türkiye’de ve diğer dünya ülkelerinde yeni yeni yetiştirilmeye ve tüketilmeye başlamıştır. Aronia meyvesi familya olarak gülgillerden gelmektedir. Önemi fark edilmeden önce yetiştirildiği alanlarda süs meyvesi olarak kullanılan Aronya, sağlık üzerindeki etkileri keşfedilince süs meyvesi olmaktan çıkıp gündelik hayata girmeye başlamıştır.

Sağlık alanındaki faydaları keşfedilen Aronia meyvesi dünyada ilk olarak Rusya ve Amerika’da üretilmeye ve yetiştirilmeye başlamıştır. Mucizevi bitki Aronia, Türkiye’de ise 2012 yılından beri yetiştirilmeye başlanmıştır. Yaklaşık 3 yıl süren yetiştirme sürecinin ardından 2015 yılında Aronia meyvesinin ilk meyveleri toplanmaya başlamıştır. Türkiye’de yetiştirilmeye başlandığı andan itibaren bu bitki hem sağlık sektörüne hem de mutfaklara hızlıca giriş yapmıştır.

Gündelik hayatta mutfaklarda çok sık kullanılan Aroniya, zayıflama sektöründe de kullanılmaya başlandı. Kırmızı ile kahverengi arasında bir renge sahip olan bu bitki, zayıflama amacıyla genellikle çay olarak tüketilir. Aronia meyvesi, zayıflama amacıyla kullanıldığında hem yağ yakmaya hem de ödem atmaya yardımcı olur. İçerisinde bulunan A, B2, B6, C, E ve P vitaminleri sayesinde vücuda zayıflamaya engel olan bir vitamin eksikliği var ise o problemin çözülmesine yardımcı olur. Bu sayede zayıflama süreci hızlanır.

Zayıflamada etkili, antioksidan, vitamin ve mineral bakımından zengin olan Aronia meyvesi, antioksidan etkisiyle vücudun toksin maddelerden arınmasına da yardımcı olur. Toksinlerden arınan vücut ihtiyacı olan vitaminleri hapseder ve cildi gençleştirir. Gençleşen cildi yararlı kolojen yapılarına sahip olur ve ödem tutmaz, antioksidan biriktirmez. Böylece Rus yaban mersini olan Aronya yağlanmayı azaltır. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Çay olarak tüketildiğinde zayıflama konusunda oldukça etkili olan Aronia çayı ve Aronia meyvesi içeriğindeki kalsiyum ile kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olur. Demir ve potasyum bakımından da zengin olan bu bitki sayesinde vücudun ihtiyacı olan mineraller de karşılanır. Demir eksikliği kilo vermede olumsuz etkisi olan bir durumdur. Demir eksikliği tamamlandıktan sonra zayıflama süreci de hızlanır. Ayrıca Rus yaban mersini Aroniya, hücrelerin kendine gelmesini ve yenilenmesini de sağlar. Kalp-damar hastalıklarını iyileştirirken aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirerek gribe karşı etkili bir koruma sağlar.

Zayıflamaya Yardımcı Aronia Meyvesi ve Diğer Faydaları;
  • Antioksidan etkisi sayesinde yaşlanmayı yavaşlatıcı özelliğe sahiptir.
  • Kanser hastalarının iyileşmesine büyük katkı sağlamaktadır.
  • Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılması önerilmektedir.
  • Bronşit ve benzeri kronik hastalıkları iyileştirici yararı bulunmaktadır.
  • Mide ülserine karşı koruyucu etkiye sahiptir.
  • Karaciğer rahatsızlığı olan kişiler için şifa kaynağıdır.
  • Karaciğer enzimlerini düzenleyerek, karaciğerin düzgün çalışmasını sağlar.
  • Safra kesesi rahatsızlıklarına oldukça faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.