Aronia Meyvesi Faydaları

Aronia meyvesi faydaları

Aronia meyvesi değeri yeni anlaşılan bir bitkidir. Son zamanlarda modern çağın etkisi ve stresli yaşam şartları nedeniyle birçok insanda bazı rahatsızlıklar meydana gelmeye başlamıştır. Yaşam şartları, çevre kirliliği, stres, iş dünyası ve diğer birçok sebep yüzünden yaşam kalitesi giderek düşmeye başladı. Sahip oldukları hastalıklar nedeniyle çok fazla sayıda ilaç kullanan insanlar alternatif tıbba ve doğal bitkilere yönelmeye başladı. Her derde deva olan Aronia meyvesi de yeni keşfedilmesine rağmen çok kısa bir zamanda çareyi bitkisel tedavilerde arayan insanların gözdesi haline geldi.

Aroniya içerisinde yer alan çeşitli bileşenler sayesinde insan vücudunda oluşan çok sayıda rahatsızlığa çare oluyor. Vücutta meydana gelen hastalıkların genellikle temel nedeni vitaminlerin ya da minerallerin eksik olmasıdır. Tıpta meydana gelen son gelişmeler, vitamin ve mineral takviyesi alan ya da bu yönden zengin yiyeceklerle beslenen insanların diyabet, kalp damar rahatsızlıkları, tansiyon, enfeksiyonel durumlar ya da tiroid gibi optimum olarak adlandırılan hastalıklara daha az yakalandığı ya da kolay iyileştiğini göstermiştir. Bu farkındalığın yaygınlaşması ve bilinirliğin artmasıyla da beraber insanlar doğal yiyeceklere yönelmeye başladılar. Her yiyecek kendi içerisinde farklı faydalara sahiptir ve farklı hastalığı iyileştirir. Fakat söz konusu Rus yaban mersini yani Aronia meyvesi olduğunda bu durum biraz daha farklı. Aronya içeriğindeki bileşenler sayesinde neredeyse bütün optimum hastalıklarda ve diğer bazı hastalıklarda iyileştirme gösteriyor. Diyabet, kalp rahatsızlıkları, kilo kontrolü, mide rahatsızlıkları, enfeksiyonel rahatsızlıklar, ciğerlerde meydana gelen problemler gibi saymakla bitmeyecek kadar fazla rahatsızlığa çare olmaktadır. Bu nedenle uzmanlar Aronia meyvesi ile ilgili konuşurken ondan ‘mucizevi bitki’ ya da ‘süper meyve’ olarak bahsederler.

Türkiye Aronia Meyvesi İle Ne Zaman Tanıştı?

Türkiye Aronya meyvesi ile 2012 yılında tanıştı. İlk eki işlemi o dönemde Yalova’da gerçekleşirken 2015 yılında ise meyvelerini vermeye başladı. O zamandan beri ülkemizde de yangın olarak kullanılmaya başlayan bu meyvenin asıl vatanı Kuzey Amerika ve Rusya gibi soğuk iklimlerdir. İlk bakışta mor üzüme benzeyen Rus yaban mersini Aroniya içerik olarak şimdiye kadar keşfedilen hiçbir meyveye benzememektedir. Hem yapısı hem de faydaları Aronia’yı eşsiz bir yiyecek haline getiriyor. Aronya, aynı kategoride kıyaslandığı meyveler arasında yer alan goji bery ve yaban mersininden 6 kat daha fazla antioksidan antisiyonin ve polifenol içermektedir.

Aronia Meyvesinin Diğer Faydaları Nelerdir?

 • Antioksidan etkisi sayesinde yaşlanmayı yavaşlatıcı özelliğe sahiptir.
 • Kanser hastalarının iyileşmesine büyük katkı sağlamaktadır.
 • Kalp-damar hastalıkları üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.
 • Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılması önerilmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.
 • Bronşit ve benzeri kronik hastalıkları iyileştirici yararı bulunmaktadır.
 • Mide ülserine karşı koruyucu etkiye sahiptir.
 • Hücrelerin kendine gelmesini ve yenilenmesini sağlamaktadır.
 • Karaciğer rahatsızlığı olan kişiler için şifa kaynağıdır.
 • Karaciğer enzimlerini düzenleyerek, karaciğerin düzgün çalışmasını sağlar.
 • Gribe karşı koruyucu etkiye sahiptir.
 • Gribe yakalanma ihtimalini en aza indirmektedir.
 • Radyasyon zehirlenmesi yaşayan kişilerde tedavi amacıyla kullanılan bir meyvedir.
 • Safra kesesi rahatsızlıklarına oldukça faydalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.