Android Telefonlara Nasıl Şifre Konulur?

Cep telefonları kişisel bilgilerin olduğu en özel eşyalar haline geldi. Bu nedenle insanlar cep telefonlarını koruma ihtiyacı duymakta. Birçok telefon markası bu koruma işlemini kendi ayarlar menüsünde sağlamaktadır. Çok basit bir iki işlem ile telefonlara şifre konulabilir. Böylece  bilgiler gizlilik altında tutulabilir hatta cep telefonları başka birilerinin eline geçse dahi ulaşılamaz.

Dokunmatik diye tabir edilen telefonlarda ekran kilidi olarak dokunmatik şifre de kullanabiliyor. Birçok kişi artık telefon kilidi olarak dokunmatik şifre kullanıyor. Hem görsel olarak hoş hem de kullanımı pratik. Ekran kilit deseni anlatımı aşağıdadır.

Telefonunuzun “ayarlar” menüsüne tıklayın, “konum ve güvenlik”e tıklayın. “ekran kilidini değiştir”e dokunun. Burada geçerli ekran kilidinizin girilmesi istenecek. Eğer daha önce ekran kilidi koymadıysanız direkt ekran kilidi koyma menüsüne geçeceksiniz. Bu ekranda “şifre” menüsüne girdiğinizde android telefonunuzun ekran kilidiniz normal rakamlarla oluşturabilirsiniz. Örneğin: 1234 şeklinde. Android telefonlarda ayarlar genellikle bu şekildedir.

Dokunmatik şifreyi kullanmak istiyorsanız. “model” menüsünü kullanmalısınız. “Model”e tıkladığınızda gelecek ekranda bir model girmeniz istenecek. Burada herhangi bir ekran kilit deseni çizeceksiniz.

Çizeceğiniz şekle dikkat edin ve unutmamaya çalışın. Bir kilit modeli çiz ekranındayken deseninizi belirleyin. En az 4 noktaya bağlanmanız gerektiği uyarısı alırsanız 4 noktaya dokunacak şekilde yeni ekran şifrenizi belirleyin. Model kaydedildi dediğinde devam deyin ve sonraki ekranda “doğrulamak için modeli tekrar çiz” ekranında girdiğiniz desenin aynısını girin. Onayla diyerek ekran kilidinizi belirlemiş olursunuz.