Android Tabletten Silinen Dosyaları Nasıl Geri Getiririm?

android-data-recoveryMerhaba değerli Android kullanıcıları.  Çok iyi biliyorum ki eğer siz de benim gibi bilgisayardan sonra Android tablet kullanmaya başladıysanız bir süre sonra artık hemen hemen her dosyanızı tabletinizde muhafaza ediyorsunuz. Bir pikniğe gittiğinizde çektiğiniz doğa resimleri, arkadaşın düğününde çektiğiniz ölümsüz anlar, ya da okulda kaydettiğiniz çok komik bir video, belki de o gün arkadaşınızın size bluetooth ile göndermiş olduğu çok önemli bir Word ya da PowerPoint dosyası. Anlayacağınız üzere Android tabletimizde hemen hemen her türden dosyaları barındırıyoruz. Ve artık bu cihazlar hayatımıza öyle entegre oldular ki hemen hemen her sektörde, eğitim, ulaşım, reklamcılık aklınıza ne gelirse her sektörde bir şekilde kendisine kullanım amacı edindi.

Peki, bir android tablette başımıza gelebilecek en kötü şeyler nelerdir sayalım mı?

  • Android tabletin suya düşmesi: Bu benim 1 numaram
  • Android tabletin çalınması: Suya düşmüş kadar olur.
  • Android tabletin ekranının kırılması: Önemli değil yaptırılır.

Yukarıda saydığımız 3 en kötü durumdan 2si emin olun en kötüleri. İkisinde de tabletteki önemli dosyalar kayboluyor. Çalınması biraz daha kötü, zira tablette özel ve önemli dosyalar olabilir ve bunlar başkalarının eline geçebilir. Eğer tablette bir ekran koruyu şifre varsa verileriniz kimseye görünmez. Neyse onu zaten bir önceki konuda anlatmıştım. Peki, android tabletinizdeki dosyalar bilerek ya da bilmeyerek kazara silindiyse ne yaparsınız? Android tabletinizde dosyalar silindi, tabletten silinen dosyaları geri getirebilecek misiniz? Peki, android tabletten ya da telefondan silinen dosyaları geri getirecek bir program var mı? Tüm sorularınızın cevabı evet arkadaşlar. Ama bu evet de bir yere kadar. Çünkü dosyalarınız geri getirilemeyecek kadar zarar görmüş, ya da disk elektronik hasar görmüş olabilir. Bu durumda profesyonellerden destek almanız gerekir. Bu iş için kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsedeyim;

  1. Android Tabletten Silinen Dosyaları Programla Geri Getirme

    Bunun için yapılmış, sadece android değil tüm veri taşıyan cihazlarda, dizüstü, masa üstü cihazlarda, hafıza kartı ve USB disklerden veri kurtarma işlemi yapabilirsiniz. Kullanacağınız programın adı Recover My Files sitesinde bulunan program. Bu program ücretli bir programdır ama belirli bir miktardaki silinen dosyaları, HDD, USB ya da SD karttan kurtarabiliyor. Program o kadar güçlü ki 2008 yılında yanlışlıkla format atmış olduğum HDD’den verilerimi sorunsuz olarak kurtardım. Programı kurduktan sonra tabletinizi ya da telefonunuz USB depolama modunda bilgisayarınıza bağlayın. Program onu USB disk olarak algılayacak. Kurtarmak istediğiniz dosya türünü seçin, resim, müzik, video ya da Word, PowerPoint gibi Office belgeleri de olabilir.

  2. İkinci seçeneğimiz ise android bir uygulama ile silinen dosyaları geri getirmek, Google Play markette bir araştırma yapıp incelediğimde bu işi yapan birkaç silinen dosyaları geri getirme uygulaması gördüm ama bunların da işe yarama olasılığı gerçekten düşük. Fakat bilgisayarı olmayanlar denemek isteyebilir. Uygulamamızın adı Data Recovery yani Veri Kurtarma. Uygulamayı indirin kurun zaten içerisinde gerekli açıklamalar var ve kullanımı oldukça kolay.

Bunların dışında pek bir önerim yok arkadaşlar. Tabletler normal bilgisayarlar gibi diskleri ayrılamadığı için maalesef daha detaylı işlem yapamıyoruz. Yapılabilecek en iyi şey belirli aralıklarla dosyalarımızı yedeklemek. Eğer sizin de daha önce kullandığınız ve olumlu sonuç aldığınız android veri kurtarma programları varsa yorumlarınızda bizimle paylaşırsanız memnun olurum.

Android tabletten silinen dosyaları geri getirme
Android tabletten dosya kurtarma programı
Android tabletten veri kurtarma programı