Android Tableti Televizyona Bağlamak

Android Tablet Televizyona Nasıl Bağlanır?

Android tabletinizi televizyona bağlayıp müzik dinleyebileceğiniz, video izleyip internete girebileceğiniz hatta ve hatta dev ekranda android oyunları oynayabileceğiniz birçok seçenek var. Bu konumuzda size bunlardan bahsedeceğim Size ve tabletinize en uygunu hangisiyse onu seçip uygulayabilirsiniz.
Peki, bunları istiyoruz, android tablet ile telefonu birbirine nasıl bağlayarak tabletteki görüntüyü televizyona nasıl aktaracağız?Tabletler taşınabilirlikleri sayesinde oldukça göz dolduran cihazlardır. Fakat zaman zaman değişiklikler yaparak daha büyük bir ekrandan görüntü almak isteyebilirsiniz. Bu sayede androidin 10 inch ya da 7 inch ekranındansa evdeki LCD, LED ya da Plazma televizyona bağlayarak hem devasa bir görüntü hem de mükemmel bir ses çıkışı alabilirsiniz. Farm Heroes Saga, Candy Crush Saga gibi oyunları dev ekran televizyonlarda izlediğinizi hayal etsenize. Emin olun harika bir deneyim oluyor.

Öncelikle kablolu mu yoksa kablosuz mu görüntü aktarımı yapmak istediğinize karar verin. Kablolu bağlantı her daim daha kaliteli ve hızlıdır. Eğer oyun oynamak ya da dizi film izlemek gibi bir amacınız varsa kablolu bağlantıyı tercih etmelisiniz, zira wireless bağlantıda lag yaşamanız mümkün. Fakat amacınız sadece müzik dinlemek, internette gezmek ve resimlere bakmaksa, evet kablosuz bağlantı işinizi fazlasıyla görecektir.

Kablosuz olarak Android Tableti Televizyona Bağlamak

Eğer tablet ve televizyon aynı marka ise, örneğin Samsung ya da Vestel, bu markaların kendilerine ait uygulamaları var ve televizyonunuz da aynı ağa bağlı olmak kaydıyla televizyon ekranına kablosuz olarak görüntü aktarabilirsiniz. Ki zaten bu marka tabletlerde bahsettiğimiz uygulamalar daha önceden yüklü olarak gelmektedir.

Bunun yanında harici adaptör kullanarak da bunu sağlayabilirsiniz fakat bu biraz maliyetli olabilir, zira bu aygıtların fiyatı nereden baksanız tablet fiyatına eşit. Ya da Chromecast adaptörünü kullanabilirsiniz, fakat bu ürünün henüz ülkemize gelip gelmediğiyle alakalı bir fikrim yok.

HDMI Kablo ile Android Tabletten Televizyona Görüntü Aktarma

Bu özellik için öncelikle android tabletinizde HDMI portu yani çıkışı olması gerekir, yatay bir giriştir ve yakınlarında HDMI yazar ve standart değil Mini HDMI olarak geçer. Sadece tablette olması yeterli değil arkadaşlar, bağlayacağınız televizyonda ya da monitörde de HDM girişi olması gerekiyor. Eğer her iki cihazda da HDM portları varsa işimiz oldukça kolay, tek yapmamız gereken kablonun ince ucunu tablete, kalın ucunu da monitör ya da televizyona bağlamak. Eğer televizyonunuz plazma, LED ya da LCD ekran ise HDM portu olmaması neredeyse imkânsız.

HDMI kablo sayesinde hem ses hem de görüntüyü tabletten televizyona ya da monitöre aktarabilirsiniz. Görüntü ve ses HD kalitede olacaktır. Bağlantıyı kurduktan sonra emin olun tabletten aldığınız hazzın on kat daha fazlasını alacaksınız

Tableti Televizyona Bağlayarak Neler Yapabilirim?

Bu yazıya ulaştıysanız zaten tabletinizi televizyona bağlamanızın geçerli bir nedeni olacaktır. Peki, televizyona bağlanmış bir tabletle neler yapılabilir görelim;

  • Küçük bir ekranda en sevdiğiniz araba yarışını oynamaktansa, tableti televizyona bağlayıp dev ekranda harika bir ses ve görüntü eşliğinde en sevdiğiniz araba yarışını oynar ve kendinizi oyunda gibi hissedebilirsiniz.
  • Tablette internet olduğundan ulaşabileceğiniz şarkıların ve videoların limiti yok, istediğinizi istediğiniz an izlersiniz. En sevdiğiniz şarkıyı Youtube’dan HD olarak süper ses kalitesiyle izlemek istemez miydiniz?
  • Komik videoları, facebook gönderilerini, twitleri dev ekrandan görmek emin olun çok eğlenceli.
  • Belki tabletten e-kitap okuyanlardansınızdır. Küçük ekranda okumaktansa bu görüntüyü televizyon ekranına alıp daha rahat okuyabilirsiniz.
  • Tabletinizde çalışan tüm uygulamalar televizyona bağlıyken de çalışacaktır. Bu sayede televizyonunuz multimedya kutusuna dönüşür ve dizi, film, facebook, vine, twitter, haber uygulamaları, aklınıza ne gelirse televizyonunuzun ekranında, hatta ve hatta Skype ile görüntülü konuşma yaparken karşı tarafı tvde görmek oldukça mutluluk verici.

Benim bahsedeceklerim bu kadar, eğer sorun yaşarsanız lütfen yorumlarınızda bize bildiriniz.

 

“Android Tableti Televizyona Bağlamak” için 7 yorum

  1. ya herşeyi tam yapıyorumda bir turlu anlam veremedim hdmı damı sıkıntı var benım kabloyumu değiştireyim anlaamadım. En iyisi yarın bi gidip kablo alayım yeni.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.