Android Tablet ve Telefonlar Nasıl Güncelleştirilir?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızın konusu android tablet ve telefonları nasıl güncelleyebileceğimiz hakkında.  Eğer bir android tablet ya da telefonunuz varsa tabiki onu son sürüme güncelleyerek tüm özelliklerinden faydalanmak isteyeceksiniz. Bu konuda size tabletinizi nasıl güncelleyebileceğinizden bahsedeceğim. Hepimiz cihazların en güncelini, son sürüm yazılımları ve en güncel uygulamaları kullannak isteriz. Android işletim sistemini de son sürüm kullanmak isteriz çünkü tüm uygulamaların en uyumlu olduğu sürüm her zaman son sürümdür ve bu son sürüm ne yazık ki pek de yerinde duran birşey değil. Android cihazınızı güncellediğinizde, misal Ice Cream Sandwich 4.0’dan  4.1 Jelly Bean’e geçmek gibi doğrudan işletim sistemi değişimi olaiblirken, sadece mevcut yazılımda güncelleştirme yaparak cihazına yeni ve ek özellikler de kazandırabilir. Android için olan güncelleştirmeler genellike internet üzerinden otomatik yüklenir ve adına kısa olarak OTA denir. Bu sayede cihazınızı kabloyla bilgisayarınıza bağlamak ve indirdiğiniz dosyayı cihazınıza kendiniz yüklemek gibi bir riskin altına da girmezsiniz. Zira bu girişimler eğer tecrübesizseniz telefonunuza tekrar ulaşamamanıza neden olabilir. Bu güncelleştirmeler genellikle telefon üreticisi ya da servis sağlayıcı tarafından belirlenmektedirler.

Genellikle yeni bir güncelleştirme çıktığında cihazınız sizi uyarır, ama eğer otomatik kontrolü kapattıylsanız manuel olarka bizim cihaz ayarlarına girip kontrolleri sağlamamız gerekecektir.

Bua yarlar cihazdan cihaza değişiklik gösterse de çoğunda benzer işlemler uygulanır. Peki güncelleştirme nasıl yapılır yazımızın devamında birlikte görelim.

1. Adım

Bir önlem olması açısından android tablet ya da telefonunuzdaki kişiel verilerinizi, resim ve videolarınızı başka bir yere alın. Bilgisayarınıza ya da USB belleğe aktarabilirsiniz. Rehberi son defa senkronize edin. Güncelleştirmeler telefon ya da tabletteki verileri genelde etkilemez ama bunun garantisi yok arkadaşlar o yüzden yedeklemeyi ihmal etmeyelim.

2. Adım

İlk olarak ayarlar menüsüne giriyoruz.Ayarlar menüsü tablet ya da telefonumuzun ana menüsünde bulunmakta. Buraya girdikten sonra 3. Adıma devam edin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Adım

Ayarlar menüsüne girdiğimizde genellikle en sonda Tablet Hakkında ya da Telefon Hakkında yazan bir menü göreceksiniz. O menüye giriyoruz. Bu menüde genelde cihazınızın yazılımı ve versiyonu hakkında bilgiler vardır.

[wp_ad_camp_1]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Adım

Bu menü cihazdan cihaza değişiklik gösterebilir fakat çoğunda Güncelleştirmeleri Kontrol Et şeklinde bir tuş göreceksiniz.

5. Adım

Bu menüye girdiğinizde güncelleştirmeleri kontrol et dediğinizde telefon ya da tabletiniz güncelleştirmeleri kontrol edecek. Eğer herhangi bir güncelleştirme varsa size yüklemek isteyip istemediğinizi soracaktır. Onaylayın ve yüklenmesini bekleyin. Daha sonra cihazınız kapanıp açılacaktır. Tablet ya da telefonunuza ait son  sürüm yazıma sahipsiniz. Artık google play store’da gördüğünüz uygulamalar da farklılık gösterecek, cihazınızın performansı artacaktır. Güncelleştirmeleri otomatik çekmek isterseniz de  en son resimdeki gibi Güncelleştirmeleri Otomatik Olarak kontrol et seçeneğini seçmek yeterli gelecektir.

[wp_ad_camp_1]

Not: Telefon ya da tabletiniz güncelleştirmeyi yüklemek için kablosuz ağ bağlantısına ihtiyac duyabilir. Fakat ben her şart altında kablosuz ağ bağlantısını öneriyorum çünkü eğer 3G üzerinden yaparsanız kotanız buna müsade etmeyebilir.