Android 5.0 Lolipop Sürümü Özellikleri Nelerdir?

 

Google’ın Android departmanının başındaki Sundar Pichai ve Android Tasarımının başındaki adam Mathias Duarte, dünyanın en popüler telefon işletim sistemi olan Android’ in gelecek versiyonu olan Android 5.0 Lollipop sürümünü tanıttılar. Türkçesi bildiğimiz lolipop, bildiğimiz üzere android isimlerini genelde tatlılardan almakta ve Android 5.0 versiyonun resmi adı Android 5.0 Lolipop kısaca Android 5.0 L olarak adlandırılacak. İnternette yaptığım araştırmalarıözetleyerek size Android 5.0 Lolipop’un kısaca en temel ve yeni özelliklerini size bu yazımda anlatmaya çalışacağım.

android_lolipop_image

Android 5.0 Lolipop Tasarımı

Android sık sık evrim geçirerek gelişen bir sistem, aynı şey Android’ in görselliği için de geçerli. Android’ in esnek yapısı sayesinde eski uygulamalar sorunsuz olarak yeni görsele entegre edilebilecek. Zaten yapılan uygulamalar hali hazırda sonraki versiyonlara uyum sağlayacak şekilde yazılmaktadır. Android 5.0 Lolipop için Google+ uygulaması geliştirildi ve Google bu uygulamanın görsellerini yayınladı, Google+ 5.0 Lolipop versiyonu görselleri aşağıdadır;

5.0Lolipop 5.0Lolipop2

Materyal Dizayn Android’in 5.0 versiyonunda kullanılacak olan tasarım şablonu. Bu tasarım şablonu sayesinde Android daha eğlenceli, renkli ve öncekinden daha düzgün olacaktır. Bunlara rağmen işletim sistemindeki gölgeler halen tasarımın en önemli noktalarından biri olacak. Android 5.0 Lolipop işletim sisteminin fontu olarak da Roboto adlı font kullanılacak. Material design hakkında ayrıntılı bilgiyi Google Design sayfasından alabilirsiniz. Google’ın bu yeni tasarım stili ile daha net, daha sade, buna rağmen görselliği daha güçlü olan uygulamalar oluşturabilecek.

 

Bildirimler, çoklu işlem ve erişim

Android 5.0 Lolipop işletim sisteminde bildirimler doğrudan kilit ekranından görüntülenecek. Google’dan sızdırılan görsellerden anlaşıldığı kadarıyla bir uygulama ile işlem yaparken pop up olarak bildirimler ekranda belirecek fakat bu bildirimlerle ilgilenmek için uygulamayı kapatmanıza gerek kalmayacak. Doğrudan işlemi yapıp, bildirimi sonlandırabileceksiniz. Bu işletim sitemi ayrıca akıllı kol saatleri ile de uyumlu çalışacak, telefonun tüm fonksiyonlarını doğrudan saat üzerinden kontrol edebiliyor olacaksınız.

Grafik ve Pil Optimizasyonu

Görsel ve grafiksel olarak çok ileri derecede geliştirmeler yapılmış. Grafik performansı yüksek çözünürlüklü oyunları çok rahat bir şekilde çalıştıracak bir performansa sahip. Bu şekilde geliştirmeler yapılırken batarya da göz önünde bulundurulmuş ve bu görsel iyileştirmelerin bataryayı sömürmesinin önüne geçilecek kodlamalar yapılmış.

Android 5.0 Lolipop işletim sisteminde varsayılan olarak bir pil koruyucu uygulama geliyor. B uygulama sayesinde çeşitli güç modlarını seçerek bataryanızın daha uzun süre daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamış olacaksınız.

android_lolipop_battery_saver

Google Play ve Güvenlik Hizmetleri

Google Play varsayılan olarak her 6 haftada bir kullanıcının tüm uygulamalarını taratarak kullanıcılarının en güvenli uygulamaları kullandırmayı hedefler. Bunun yanında daha önceleri olduğu gibi, Android 5.0 işletim sistemli telefonunuz çalındığında ya da kaybolduğunda uzaktan bağlanarak telefonunuzdaki tüm kişisel bilgileri silebilir, telefonu kilitleyebilir hatta yerini tespit edebilirsiniz. Google default olarak tüm verilerinizi Google sunucularına yedekler ve yeni bir Android işletim sistemli cihaz satın aldığınızda tüm verileriniz otomatik olarak senkronize edilir ve veri kaybı olmadan yeni android cihazınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

android_lolipop_sdk