5G Teknolojisi Nedir?

5G teknolojisi; 5. Nesil Mobil Telekomünikasyon hizmetidir. Yani yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi anlamına gelmektedir. Bu yıl hayatımıza girecek 5G ile, hücresel ağlarda bulunan teknolojik alt yapı, yeni kurallar ile yeniden yapılandırılacak. 5G teknolojisi sayesinde dördüncü nesil olarak bilinen 4G ve 4,5G bağlantı hızının yaklaşık 10 katı veri iletim hızı sağlanacak.

Teknolojinin günümüzdeki haline gelmesi için atılan ilk adımların olduğu yıllar olarak kabul edilen 1970’lerden bu yana farklı gelişmeler yaşandı. Farklı telekomünikasyon şirketleri 70’li yıllardan günümüze kadar, hücresel ağların yapılandırılması için standartlar üzerinde anlaşarak altyapı için işbirliği içerisinde hareket ediyor. Öyle ki üretimi yapılan bütün iletişim araçları bu işbirliği ve anlaşmaya bağlı kalarak üretiliyor.Yaklaşık olarak he 10 yılda bir yeni teknolojik gelişmeler ışığından altyapı kodları ve malzemeler de değişiklik gösteriyor. Bu durumda 5G kısaltmasının da bu değişimin 5 kez gerçekleştiği anlamına gelen bir gösterge olduğunu söylemek yanlış olmaz.

5G Teknolojisi Bize Ne Kazandıracak?

5G teknolojisi aslında yeni bir dönemin başladığı 2020 yılına hızlı bir giriş yapacak. Birçok anlamda iletişim alanında köklü değişikliklere neden olacak. Hem hız hem kapsama alanı genişliği hem de entegrasyon kolaylığı 5G’nin farklılıklarından sadece bazıları. 5G teknolojisi ile gerçek anlamda ultra hız seviyesinde video indirmek, yüklemek, göndermek ve izlemek mümkün olacak. Örneğin, 4G teknolojisinde saniyede 1 gigabit veri aktarımı mümkünken, 5G teknolojisi ile saniyedeki veri aktarım hızı 10 gigabite yükselecek. 5g için nereden bakılırsa bakılsın 4G’den çok daha hızlı bir yapı denilebilir.

5G teknolojisinin bir diğer artısı ise, geriye doğru uyumluluk özelliği. Birçok kullanıcı bu uyumluluk sayesinde cihazlarını değiştirmek zorunda kalmayacak. Yüksek hız vaad eden 5G teknolojisinin egemen olduğu alanlarda, multi giriş çıkış antenleri kullanılacak. Bu nedenle de 5G için kablosuz bağlantı alt yapılarına dair bütün ezberi bozabilecek bir uygulama diyebiliriz.

Sadece iletişim alanında değil pek çok alanda etkin kullanılabilecek 5G teknolojisi, sürücüsü olmayan otomobiller ile akıllı ulaşım olanaklarını da beraberinde getirebilecek. Yine online oyun tutkunları da 5G teknolojisinin heyecanla bekliyorlar. Saniyelik veri aktarım hızının yüksekliği hem daha kaliteli bir oyun deneyimi hem de yüksek çözünürlükte grafik gösterimi imkanı sunacak. Birçok alanda yeni bir dönemin başlangıcı olan 5G teknolojisi şüphesiz ki, kullanıma sunulduğu günden itibaren hız tutkunlarının gönlünü fethedecek.