Suya Düşen Cep Telefonuna Ne Yapmalısınız?

Son zamanlarda akıllı telefonların artması ve sosyal medyanın daha sık bir şekilde kullanılması sonucunda insanlar yazları tatilde cep telefonları ile resim çekinmek istemektedir. Dolayısıyla yaz günleri resim çekme genellikle en fazla plajlarda ve havuzlarda olmaktadır. Bundan dolayı ise resim çekildikten sonra cep telefonuna su teması olasılığı çok yüksek olabilmektedir. Ya da evde su içerken bir anda suyu cep telefonunuza dökebilirsiniz.

Peki, cep telefonlarınız suya düşerse ne yapmalısınız?

İlk olarak hemen cep telefonunuz açılıyor mu diyerek kontrol etmek yerine o zamanınızı telefonunuzun bataryasını çıkartmakla harcayın. Çünkü telefon suyla temas ettikten sonraki bir kaç saniyelik süreç çok önemlidir.

Daha sonra ise cep telefonunuzun parçalarını çıkartın ve kurumaya bekletin. Fakat kurulama işlemini yaparken asla ve asla saç kurutma makinası gibi elektrikle çalışan ürünleri kullanmayın. Bunun yerine ağzınızla vakumlama yapın. Örneğin kulaklık girişini ya da şarj girişini ağzınıza yaklaştırıp içinize çekin.

Diğer bir kurulama yöntemi ise cep telefonunuzu parçalara ayırıp pirinç dolu bir tabakta 48 saat gibi bir sürede bekletin ve daha sonra cep telefonunuzun parçalarını elinize alın ve hala nemli mi değil mi diye kontrol edin. Eğer halen nemli ise bir müddet daha pirinçli tabakta bekletin.

Eğer yukarıda önerdiğimiz yöntemlerin hiç biri işe yaramış ise ve telefonunuzun garantisi yoksa bir telefoncuya götürmenizde fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.