iPhone iOs 7 Jailbreak Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda iOs 7 işletim sistemini kullanan iPhonelara nasıl jailbreak işlemi yapılır bundan bahsedeceğiz. Bilindiği gibi Apple firması iPhone kullanıcılarının iOs’tan başka işletim sistemi kullanmalarını engellemek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Ancak iOs işletim sisteminin birçok konuda kullanıcılara engel çıkarması yüzünden, iPhone kullanan kişiler iOs işletim sistemini değiştirmek istemektedirler. Örnek vermek gerekirse iOs işletim sistemi kullanılırken arka tema değiştirilemez. Bunun yanında Apple’ın onayından geçmeyen uygulamaların hiçbirisi iPhone içerisine yüklenememektedir. Bu ve benzeri durumların önüne geçmek için iOs yazılımı değiştirilmelidir. Bu işleme de jailbreak denilmektedir.

Jailbreak Nedir?

Jailbreak, iOs işletim sisteminin kaldırılarak yerine başka bir işletim sistemi kurulmasına denir. Bu işlem iki şekilde yapılır. Birincisi tethered jailbreak adı verilen jailbreak türüdür. Bu tür jailbreak yapıldıktan sonra iPhone’u her açıp kapatışınızda bilgisayara bağlı olması gerekmektedir. İkinci jailbreak türü ise untethered jailbreak olarak isimlendirilir ve iPhone’u açıp kapatırken herhangi bir bilgisayar bağlantısına gerek duyulmadığı jailbreak türüdür. Daha kullanışlı olduğundan biz bu yazımızda untethered jailbreak nasıl yapılır bunu anlatacağız.

Jailbreak Nasıl Yapılır?

Öncelikle http://evasi0n.com/ adresine tıklayın ve bu adresten jailbreak işletim sistemini indirin. Daha sonra sırasıyla aşağıda yazdığımız adımları uygulayın. Aşağıdaki adımlara geçmeden önce iPhone içerisindeki bilgilerin yedeğini iTunes yazılımını kullanarak almanızı öneriyoruz. Ayrıca iPhone ile bilgisayar arasında sorunsuz bir kablolu bağlantı kurulmalıdır. Son olarak iPhone içerisindeki bütün kilitleri (sim kilidi dahil) kaldırın. Şimdi jailbreak yapmaya hazırsınız.

  • Evasi0n yazılımını bilgisayarınıza indirdikten sonra kurun ve iPhone’u kablo yardımı ile bilgisayarınıza bağlayın. Bağlantı kurulduktan sonra ekrandaki jailbreak yazısının aktif olduğunu göreceksiniz. Eğer aktif değilse, kablolu bağlantıda sorun var demektir. Eğer bu buton aktif ise hemen jailbreak butonuna basın ve iPhone ekranına dokunmadan bekleyin. Bu sırada Evasi0n programı, iOs’taki açıklardan faydalanarak hemen iOs yazılımını kaldırarak işletim sistemini değiştirecektir.
  • Telefonunuz 1 kere açılıp kapanacaktır.
  • Açılıktan hemen sonra ekrana dokunun. Evasi0n 7 isimli uygulamayı açın. Başka hiçbir tuşa dokunmayın.
  • Cihaz bir kere daha açılıp kapanacaktır.
  • Telefonunuz tekrar açıldığında artık cihazınızdan iOs 7 kaldırılmıştır ve kullanılmaya hazırdır.

Jailbreak İşlemi iPhone’u Garanti Kapsamı Dışına Alır mı?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi jailbreak işlemi Apple tarafından tavsiye edilmediğinden dolyaı cihazın garantisini devre dışı bırakır. Ancak jailbreak yaptıktan sonra iTunes kullanarak tekrar iOs yüklerseniz cihazınız yeniden garanti kapsamında olur.

Jailbreak iPhone’a Aarar Verir mi?

Henüz jailbreak yapıldığı için bozulan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.