Instagram Ve Facebook’a Nasıl Reklam Verilir?

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Reklam hizmetini büyük, küçük her işletmenin kullanabileceği şekilde genişleten Instagram, bu servisi aşamalı olarak kullanıma sunuyor. Her geçen gün daha çok kullanıcıya hizmet veren bu reklam servisi, hem Instagram reklamları API’ sinden hem de Facebook’un reklam yönetim aracı Power Editor üzerinden kullanılabiliyor.

Instagram’da Facebook reklam hesabı olan herkes reklam yayınlayabiliyor. Reklamların kullanıma sunulduğu kullanıcılar şu anda Power Editor ve Facebook Reklamları API’ sini kullanarak kampanyalarını oluşturabiliyor. Reklam veren kullanıcının Instagram hesabının olması zorunlu değil; ancak Business Manager’a bir Instagram hesabı eklenmez ise, reklamlar gri renkli bir isim ile görünecek ve reklama gelen yorumları görmek ve yanıt vermek mümkün olmayacaktır.

Instagram Stories’de yayınlanan reklamlar oluşturmak için Facebook’u kullanabilirsiniz. İnsanların hikâyeleri arasında gösterilecek bir fotoğraf veya video (15 saniyeye kadar) yükleyebilmeniz mümkün.

Hikayelerdeki reklamlar için yalnızca 9:16 dikey formatında görseller veya video kullanabilirsiniz.

Reklam Yöneticisi’nde reklam oluşturmak için:

 1. Reklam Yöneticisi’ne
 2. Reklam Oluştur‘a tıklayın.
 3. ErişimVideo görüntülemeleriDönüşümlerUygulama yüklemeleri veya Trafikreklam verme amacını seçin.
 4. Reklam Seti kısmında, Reklam Alanları‘na tıklayın.
 5. Reklam Alanlarını Düzenle‘yi ve ardından Instagramreklam alanını seçin.
 6. Hikayeler‘e tıklayın.
 7. Reklam kampanyanızı oluşturmaya devam etmek için geri kalan adımları izleyin.
 8. Hazır olduğunuzda, değişikliklerinizi yayınlamak için Değişiklikleri Gözden Geçir‘e tıklayın.

Hikâyelerdeki reklamlar yalnızca Instagram’da yayınlanabilir, aklınızda bulunsun.

Power Editor’de reklam oluşturmak için:

 1. Power Editor‘ e gidin.
 2. ErişimVideo görüntülemeleriDönüşümlerUygulama yüklemeleri veya Trafikreklam verme amacını seçin.
 3. Reklam Seti kısmında, Reklam Alanları‘ na tıklayın.
 4. Reklam Alanlarını Düzenle‘ yi ve ardından Instagramreklam alanını seçin.
 5. Hikâyeler‘ e tıklayın.
 6. Reklam kampanyanızı oluşturmaya devam etmek için geri kalan adımları izleyin.
 7. Hazır olduğunuzda, değişikliklerinizi yayınlamak için Değişiklikleri Gözden Geçir‘ e tıklayın.


Instagram Stories’ deki reklamlar, Facebook ve Instagram’ da akışta yayınlanan reklamlarla aynı hedefleme ve ölçüm araçlarını kullanıyor. Hikâyelerinde reklamlar gören kişilerden oluşan hedef kitleler elde edebilir ve bu kişileri Facebook veya Instagram akışında hedefleyebilirsiniz. Hikâyelerde, Facebook veya Instagram akışında reklamınızı görmüş hedef kitlelere hedeflenen reklamlar da yayınlayabilmeniz mümkün.

Facebook’a Nasıl Reklam Verilir?

 1. Reklam Türü Seçimi

Facebook’a reklam vermek için ilk önce Facebook ekranında sağ üst tarafta yer alan küçük ok ikonuna tıklayıp, ardından açılan menüden Reklam Oluştur seçeneğine tıklayın. Karşınıza reklam türlerinin bulunduğu bir sayfa açılacak.

Buradaki reklam türlerinin ne anlama geldiğinden kısaca söz edecek olursak;

Sayfa Gönderisiyle Etkileşim: Facebook sayfanızda paylaştığınız bir gönderiye (fotoğraf, video, link) reklam vermek için kullanılır.

Sayfa Beğenmeleri: Facebook sayfanızın beğeni sayısını arttırmak için kullanılır.

İnternet Sitesine Tıklamalar: İnternet sitenizin tık sayısını arttırmak için kullanılır.

İnternet Sitesi Dönüşümleri: İnternet sitenizin üzerinde özellikli bir eylemi (üyelik, satış vs.) arttırmak için kullanılır.

Uygulama Yüklemeleri: Uygulamalarınızın yüklenme sayısını arttırmak amacıyla kullanılır.

Uygulamayla Etkileşim: Uygulamalarınıza dair etkileşimi arttırmak için kullanılır.

Etkinlik Yanıtları: Facebook etkinliğinizi daha fazla kişiye duyurarak katılımı yükseltmek için kullanılır.

Teklif Alımları: Facebook tekliflerinizin tanıtımını yapmak için kullanılır.

Video Görüntülemeleri: Videonuzun görüntülenme sayısını arttırmak için kullanılır.

Reklam türünü seçtikten sonra Facebook sayfanızı seçin ve Devam butonu ile bir sonraki aşamaya geçin.

2.        Hedef Kitleyi Belirleme

Facebook’ta reklam verirken en çok dikkatinizi vermeniz gereken konu burasıdır. Çünkü burada reklamınızı kimlere göstermek istediğinizi belirleyeceksiniz. Eğer hedef kitlenizi ne kadar doğru ve isabetli bir şekilde belirlerseniz, reklamlardan aldığınız verim de o kadar artacaktır.

Konumlar: Reklamınızın hani bölgelerde (ülke, il, ilçe vs.) gösterileceğini seçin. Mesela sadece Ankara’da yaşayanları ilgilendiren bir reklam ise, konum olarak Ankara’yı seçebilirsiniz.

Yaş: Reklamınızın gösterileceği yaş aralığını belirleyin. Örnek olarak, emlak reklamı verecekseniz, yaş aralığını yüksek tutabilirsiniz.

 Cinsiyet: Reklamınızın hangi cinsiyet grubuna gösterileceğini seçin. Takı toka ile ilgili bir reklam verecekseniz örneğin, kadınlardan oluşan bir hedef kitle belirlemeniz daha makul olacaktır.

Diller: Dil seçeneklerini ekleyin. Örneğin reklamınızı sadece aynı anda Türkçe ve Almanca bilen kişilere gösterebilirsiniz.

İlgi alanları: Reklamınızı spesifik olarak beğenilen sayfalar, hobiler veya belli kategorilere göre seçin.

Davranışlar: Kullanıcı davranışlarına göre reklamınızı daraltın. Örneğin bir mobil uygulama sayfanız varsa, reklamınızı sadece akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullanıcılarına göre ayarlayabilirsiniz.

Bağlantılar: Reklamınızı sayfanızla bir şekilde etkileşime geçmiş, ya da hiç geçmemiş kişilere gösterin.

Tüm bu düzenlemeleri yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan Hedef Kitle Tanımı alanı üzerinden hedef kitle detaylarınızı görebilirsiniz. Ayrıca buradaki gösterge ile hedef kitlenizi ne ölçüde iyi seçtiğinizi inceleyebilir; hedef kitlenize göre belirlenen potansiyel erişim sayısını takip edebilirsiniz.

 1. Reklam hesabı, bütçesini ve süresini düzenleme

Buradaki alanda da reklama ayıracağınız bütçeyi, reklamın yayın süresini ve reklam setini tanımlayacaksınız.

Hesap Ülkesi: Reklam hesabınızın hangi ülkede olduğunu seçin.

Hesap Para Birimi: Reklam hesabınızın para birimini seçin.

Hesap Saat Dilimi: Zaman diliminizi seçin.

Reklam Seti Adı: Belirttiğiniz kampanya altında var olan ya da yeni bir reklam seti adı vermek için kullanılır.

Bütçe: Bütçenizi Günlük ya da Toplam Bütçe olarak ayarlamak için kullanılır. Eğer sınırlı bir bütçeniz varsa Toplam Bütçe seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Plan: Reklamınızın yayın süresini düzenleyebileceğiniz alandır. Eğer günlük bütçe seçerseniz, süresiz olarak ya da belirli bir tarih aralığını seçebilirsiniz. Toplam bütçeyi seçerseniz sadece belirli bir tarih aralığını seçebilirsiniz. Ayrıyeten sağ taraftaki alandan reklamınızın tahminen günde kaç kişiye erişebileceğini takip edebilirsiniz.

 1. Teklif Verme Ve Ücretlendirme

Reklam için ayırdığınız bütçenizi nasıl harcayacağınızı ayarlayacağınız kısımdır.

Teklif verme: Burada reklamınızı hangi kıstasa göre optimize edeceğinizi belirleyeceksiniz. Örneğin, sayfa beğenileri, tıklamalar, gösterimler gibi.

Ücretlendirme: Teklif verme kısmında belirlediğiniz ölçüte göre ne kadar ücret ödeyeceğiniz belirleyeceksiniz.

 1. Görsel Seçimi

Kullanıcıların Facebook reklamınızda ilk dikkatlerini çeken kriter, reklamın görseli olacağından, görselin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.

Sayfa reklamınız için maksimum 6 adet görsel yükleyebilirsiniz. Fazla görsel yüklemenizin avantajı ise; reklamı verdikten sonra her bir görsel için ayrı ayrı istatistik alırsınız. Örneğin reklamın yayını esnasında en az etkileşim alan görselleri kaldırarak reklamınızın performansını arttırabilirsiniz.

Görsellerin tavsiye edilen boyutu ise 1200×444dür. Eğer farklı boyutta görseller yüklerseniz, bunları yeniden konumlandırma özelliğini kullanarak düzenleyebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer mesel de; görselinizin içerisinde bir yazı bulunması durumudur. Eğer bir yazı bulunuyorsa bu yazının tüm görsele olan oranı %20’den fazla olmaması gerekir. Aksi takdirde görseliniz değerlendirme aşamasından sonra reddedilecektir. Yani görselinizin en fazla %20’lik kısmında yazı bulundurabilirsiniz.

6.        Metin Ve Bağlantı Seçimi

Bu alanda reklamınızda kullanacağınız metin ve reklama tıklandığında yönlendirilecek olan bağlantıyı seçeceksiniz. Ayrıca reklamınızın önizlemesini de bu alanda görüntüleyebilirsiniz.

Metin: Reklamınızın açıklama kısmıdır. Bu alana maksimum 90 karakterlik bir yazı yazabilirsiniz.

Başlık: Reklamınızda görünecek olan sayfa başlığıdır. Bu alana ise maksimum 25 karakter yazabilirsiniz.

Açılacak görünüm: Reklamınıza tıklandığında kullanıcının yönleneceği alanı buradan seçebilirsiniz.

Sağ tarafta bulunan kısımda ise, reklamınızın haber kaynağı, mobil haber kaynağı ve sağ sütun reklam alanında nasıl göründüğüne bakabilirsiniz. Ayrıca reklamınızı hangi alanda gösterilip gösterilmeyeceğini buradan düzenleyebilirsiniz.

 1. Siparişi Tamamlama

Tüm bu düzenlemeleri bitirdikten sonra alt kısımda yer alan Siparişi Gözden Geçir seçeneğine tıklayarak son kontrollerinizi yapıp, Sipariş Ver seçeneği ile ödeme sayfasına geçebilirsiniz.

Son olarak ise ödeme bilgilerinizi girdikten sonra Gönder butonuna tıklayıp ödemeyi yapabilirsiniz. Tüm bu işlemlerden sonra reklamınız, Facebook’un reklam ekibi tarafından değerlendirilmeye alınacaktır. Eğer Facebook şartlarına uymayan bir durum söz konusu değil ise reklamınız olumlu olarak değerlendirilip yayına alınacaktır.

Reklamınızın yayına alınmasının ardından size hem e-posta yolu ile hem de Facebook bildirimi ile reklamınızın yayına alındığı bildirilir. Bundan sonra yapmanız gereken ise; Facebook Reklam Yönetimi sayfası üzerinden yayına alınan reklamlar ile ilgili durum raporlarını ve istatistikleri gözlemleyerek reklam veriminizi arttırmak olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.