Hollandalılar biberi Yenişehir’den yiyor

Yenişehir’de üretilen biberin ihracatına Hollanda’da başlanıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Tarım A.Ş, Almanya’ya yapılan siyah incir ihracatının ardından şimdi de Hollanda’ya da Yenişehir biberi ihracatına başladı.

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde üretilen biberlerin fiyatı 90 kuruşlara kadar gerilemişken, belediye tarafından yapılan çalışmalar sonucu biberin piyasa değeri 1.80 TL’ye kadar yükselti. Yapılan ihracat anlaşmasına büyük önem veren Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe Hollanda’ya gönderilen 15 ton biberi bizzat Yenişehir’den kendisi uğurladı. Recep Altepe Kırsal kalkınmanın sağlanması maksadıyla kurdukları Tarım A.Ş’nin Bursalı çiftçilerin ürettiği sebze ve meyvelerin dünya pazarlarında yer bulması için gayret sarf ettiklerini belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir başka kişi olan Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik de, sadece altyapı ve temizlikle uğrayan belediyecilik döneminin geride aldığını belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin de destekleriyle ilçe çiftçisi için önemli bir adımın atıldığını ifade etti. Büyükşehir’in devreye girmesi ile piyasada biber fiyatının 2 kat arttığını diye getiren Süleyman Çelik, “Bizim amacımız bu işin ticaretini yapmak değil. Ancak çitçimize, tüccarımızla işbirliği halinde piyasalardaki dengeyi sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.