Dizinlerin SEO Açısından Önemi

Dizinler siteleri hizmet ettikleri alanlara uygun kategorize ettikleri siteleri listelemektedirler. Ve bu listeledikleri siteler ile bir internet rehberi meydana getirmektedirler. Sitelerin aynı sektöre hizmet eden kategorilerde yer alması backlinki de daha değerli hale getirmekte ve dizinlerden ayrı bir fayda sağlamaktadır.

Dizinler Google gözünde SEO açısından belirleyici nitelikte sitelerdir. Sitenizin dizinlerde yer alması, arama motoru içindeki sıralamanız üzerinde ciddi anlamda bir etki yaratır. Dizin sitelerinin kalitesi ile sitelere sağladığı fayda doğru orantılıdır. Bu sebeple kaliteli dizin siteleri bulmak ve bu dizinlerdeki uygun kategori altındaki listede kendi sitelerinizin bulunmasını sağlamanız gerekmekte.

Dünyadaki en büyük dizin olarak kabul gören Dmoz ve hemen ardından gelen Yahoo dizininin anasayfaları ve alt sayfaları yüksek pagerank değerlerine sahiptir. Bu sebepten dolayı sitenizin pagerank değerinin yükselmesinde yadsınamaz bir etkisi olur.

Dmoz Dizini ve Etkileri

Dmoz, açık dizin projesi olarak karşımıza çıkar. Temiz, içeriği kaliteli olan ve görseli belli web sitelerinin yayınlandığı bir dizindir desek yanlış olmaz. Bu dizinde yer alan web siteleri çok daha fazla değer görmektedir. Çünkü bu dizin arama motorları tarafından dolaysız olarak dikkate alınır.

Dmoz’da yer almak isteyen web siteleri titizlikle incelenir ve eğer kriterlere uygun görülürse dizine eklenir. Dmoz’daki siteler kanlı canlı insanlar tarafından denetlendiği ve onaylandığı için, bu dizinde yer alan sitelerin daha temiz olduğu kanısına varılabilir.

Önceleri Dmoz’a kayıtlı olan siteler çok kısa zamanda en üst sıralara yerleşebilirken, artık bu listelenme hususu tek bir kritere bağlı olmaktan çıkmış ve daha yoğunluklu olarak SEO etkisine bağlı olan arama sonuçları listelenmeye başlamıştır.

Yahoo Dizini

Yahoo Dizini ise ücretli bir dizindir. 1 senelik listeleme fiyatı olan 299 Dolar meblağı pek çok kişiyi, sitesini Yahoo Dizine eklemek konusunda kayıtsız bırakmaktadır. Ücretsiz ekleme olanağı da sunan dizin, ücretsiz eklemelerde sıkı bir denetim ile onay veriyor. Bu yüzden çoğunluk olarak kamu siteleri gibi hizmet amaçlı web siteleri onay alabiliyor. Eğer Türkçe içerikli web sitelerinizi ücretli olarak yayınlamak isterseniz, kategoriye uygun bir şekilde İngilizce açıklamalar ile birlikte eklemelisiniz. Türkçe sitelerde onaylanma sıkıntısı yaşayabilir ve böyle bir sonuçta ise Yahoo’nun geri ödeme yapmama ihtimali de bu listelenmeyi riskli bir hale sokmaktadır.

Dmoz ve Yahoo dizinleri dışında Türkçe ve yabancı dilde daha pek çok dizin mevcut olarak bulunmaktadır. Belirli aralıklarda bu dizinlere kendi web sitenizi ekleyerek, alternatif bir dizin çalışması gerçekleştirebilirsiniz. Bu dizinlerden bazıları bedelsiz, bazıları cazip bir ücretle, bazıları ise karşılıklı link verilmesiyle listelemektedir. Link vermenizi isteyen dizinlere eklenmek için, sitenizden subdomain açarak veya yeni bir domain alarak bu domaini link değişim amacında kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.