Bitcoin Nedir? İnceleme

Son dönemin yükselen yıldızı Bitcoin nedir? Nasıl bir sistem olarak oluşturulmuştur? Ne kadar güvenlidir? Tüm bu soruların cevabı için hazırladığımız içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Bitcoin, internet üzerinden kullanılan, hiçbir merkezi otoriteye veya aracı kurum ve kuruluşa bağlı olmayan, sanal bir para birimi olarak son yıllarda karşımıza çıktı. Bu sanal para birimi ile gerçek ya da tüzel kişiler, aynen gerçek parayla yaptıkları gibi harcama yapabiliyor. Para olarak kullanılabilen ve likit bir değer olarak kullanılan Bitcoin, 2009 yılında kurulmuştur. Hiçbir ülkenin merkez bankasına bağlı olmayan Bitcoin bu sebeple hiçbir ülkedeki ekonomi dalgalanmalarından veya para politikalarından etkilenmiyor. Bu durum ise Bitcoin’i çok daha cazip ve istikrarlı bir hale getiriyor. Aslında Bitcoin gibi 70’ e yakın dijital para birimi sistemi mevcut. Ancak bunlardan en önemlisi ve en değerlisi olan Bitcoin geçtiğimiz Ocak ayında 1000 dolardan işlem görürken şuan Bitstamp borsasında 17 bin doların üzerinde işlem görüyor.

Bitcoin nasıl kullanılır?

Bitcoin kullanmak için sanal cüzdan oluşturmanız gerekiyor. Bu sanal cüzdanınızı ister cep telefonunuzda, ister bilgisayarınızda oluşturabilirsiniz. İsterseniz de internet üzerinde bulunan web servislerinden de yararlanarak cüzdanınızı oluşturabilirsiniz. Kişi başına belli bir cüzdan sınırı yok. Arzu ettiğiniz kadar cüzdan oluşturabilme imkanınız var. Üstelik oluşturacağınız cüzdanınız için özel bilgilerinizi vermeniz de istenmiyor.

 

Bitcoin ne kadar güvenli?

Bitcoin sistemi belli bazı protokollere tabi olarak kurulmuştur. Bu protokoller çerçevesince yapılan her işlem, sistem tarafından şifrelenir. Bitcoin aynı zamanda oluşturulan yapısından kaynaklı sağlam bir işlem kayıt belleğine sahiptir. Cüzdanınızın şifresini çaldırmanız ya da bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hatası ve dikkatsizliği sonucu oluşan durumlar dışında sistemin güvenlik ile ilgili bir sorunu bulunmamaktadır. Bu durum cüzdanınızı ya da kredi kartınızı kaybetmek veyahut çaldırmaktan farksızdır. Bitcoin kriptosu gereği aynı para iki kez harcanamıyor. Paranın size ait olduğu ve daha öncesinde başka birisine gönderilmediği, işlem öncesinde sistem tarafından teyitlenir. Bu yüzden kontrolsüz olarak ve hileli yollar ile Bitcoin oluşturmak ve satmak imkansızdır.

Bitcoin’i reel paradan farklı kılan en önemli özelliği de, kullanıcıların kimliklerini açıklama zorunluluğu duymadan parasal işlemleri gerçekleştirilmesine imkân vermesi. Mal ve hizmet alımlarında, her türlü yatırım işlemlerinde ve para kabullerinde kişilerin kimliklerine ilişkin bilgilerin veya isimlerinin açıklanması zorunluluğu bulunmuyor. Bu ise yasa dışı finansal işlemler ve kara para için alt yapı oluşmasına zemin hazırlıyor. İllegal işlemlerde kullanıma yatkın olması sebebi ile Bitcoin ağır eleştirilere maruz kalıyor. Ayrıca 1 yılda 20’ye katlanan değerinin tersi bir şekilde bir anda düşmesi de mümkün. Yatırım amacı ile Bitcoin satın alan kullanıcıların çekindikleri konulardan biri de bu. Bu sebeplerle devletler tarafından pek kabul görmüyor. Ancak bazı iktisatçılara göre gelecekte kullanılacak sistemin bir fragmanı niteliği taşıyor. Bekleyip göreceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.