Bilgisayarın Performansını Program Kullanmadan Arttırmak

Bilgisayarlarımızı ilk aldığımız günlerde çok hızlı çalışırlar. Ancak zamanla gerek hor kullanımdan, gerekse içerisine yüklenen oyun ve program gibi yazılımların etkisiyle çok az bilgisayar ilk günkü performansını devam ettirirler. İnternette bilgisayarın hızını çeşitli yöntemlerle arttırabilecek birçok program ve uygulama vardır. Ancak bu yazımızda biz herhangi bir program kullanmadan bilgisayarın hızı nasıl arttırılabilir buna bakacağız.

Bilgisayarın İç Kısımlarının Temizliği

Bir bilgisayarın zamanla yavaşlamasına neden olan en büyük etkenlerden birisi de zamanla bilgisayarın kasasının içerisinde biriken tozlardır. Bilgisayarlar elektronik aksamlar olduğundan manyetik alanla birlikte tozu çekebilirler. Bu durumda toz, elektronik kısımların etrafını kapatır ve bu kısımların hava ile teması azalınca kendi içerisinde ürettiği ısıyı etrafa yayamaz olur. Sonuç olarak bilgisayarın içindeki parçalar ısınmaya başlar.

Bilgisayarın iç kısmının tozlanıp tozlanmadığını görmek için bir tornavida ile bilgisayar kasasını açabilirsiniz. Fön makinesinin de yardımı ile tozlanan kısımların tozunu giderebilirsiniz. Ancak bilgisayarınız yeniyse, bilgisayarın kasasını açmak, bilgisayarı garanti kapsamı dışına alabilir. Bu yüzden size tavsiyemiz bilgisayarın kendi servisine götürerek burada bilgisayarın iç kısmını temizletmenizdir.

Ayrıca dizüstü bilgisayarların da garanti kapsamı içinde olsun ya da olmasın, teknik servis tarafından iç kısımlarının temizlenmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü laptop aksamları çok hassas olduğundan küçük bir hata, büyük maliyetli hasarlara yol açabilir.

Fan Taktırmak

Eğer bilgisayarın iç kısmı tozlu olmadığı halde çok ısınıyorsa bu durumda; masaüstü bilgisayarlar için kasanın iç kısmına fazladan bir fan taktırabilir, laptoplar için de dışarıdan takılarak USB bağlantısı ile çalışan soğutucular kullanabilirsiniz. Bu tür soğutma sistemleri hem ucuz hem de takılmaları kolaydır.

Bilgisayarın Performans Ayarlarını Yükseltmek

Windows’un kendi ayarlarını maksimum performans alınacak şekilde ayarlayarak ta bilgisayarın hızını arttırmak mümkün olmaktadır. Bunu yapmak oldukça basittir.

 • Masaüstüne gelin,
 • “Bilgisayarım”a sağ tıklayın,
 • “Özellikler”i açın,
 • “Gelişmiş Sistem Ayarları” yazan kısma gelin,
 • “Performans” yazan yere tıklayın, küçük bir ileti penceresi açılacak,
 • Bu ileti penceresi açıldığında karşınızda “Bilgisayar İçin En İyi Olanı Windows Seçsin” yazısının başındaki tik işaretini kaldırın ve “En İyi Performans İçin Ayarla” yazıısnın başına tik koyun,
 • Bu ayarla birlikte artık bilgisayarınız maksimum performans gösterecek şekilde ayarlanmış olacaktır. Bu ayarı ilk yaptığınızda kısa süreli donmalar olabilir ancak bunlar geçicidir.

Gereksiz Dosyaları Silmek

Gereksiz dosyaların silinmesi derken; kullanmadığınız müzik, resim, video gibi dosyalarını silmenizi elbette tavsiye ediyoruz. Ancak burada gereksiz dosyalardan kastımız, Windows içerisinde bulunan ve Windows’un gereksiz olarak nitelendirdiği sistem dosyalarından bahsediyoruz. Bu dosyalar gereksiz olduğu halde Windows bu dosyaları silmek için kullanıcının onayına ihtiyaç duyar. Bu işlem için disk temizleme aracını kullanabilirsiniz. Bunun için:

 • Denetim masasına girin,
 • “Sistem ve Güvenlik” yazan yere girin,
 • “Yönetimsel Araçlar”a giriş yapın,
 • “Disk Temizleme”yi açın,
 • Buraya girdiğinizde size hangi diski temizlemek istediğinizi soracaktır. C:, D:, E:, veya kaç tane diskiniz varsa hepsi sıralanır. Size tavsiyemiz sırayla hepsini temizlemenizdir.
 • Temizlemek istediğiniz diski seçin ve onaylayın. Diski taramaya başlayacaktır.
 • Tarama bittikten sonra karşınıza bir liste açılacaktır. Bu listede hangi dosyaların silinmeye hazır olduğunu görebilirsiniz. İsterseniz gereksiz tüm dosyaların silinmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için başında tik olmayan seçeneklerin de başına tik koyun,
 • “Tamam” yazan yere tıkladığınızda disk temizlenmeye başlayacaktır.

Disk Birleştirme Yapılması

Windows hard diskleri kullanırken zamandan tasarruf etmek için kimi zaman dosyaları diskin farklı bölümlerine kaydedebilir. Eğer bu işler bu şekilde uzun süre devam ederse zamanla herhangi bir dosya açılırken diskin farklı noktalarına ulaşmak gerekir ve bu durum bilgisayarı yavaşlatır. Bu gibi durumlarda hard disk içerisindeki dosyaların birleştirilmesi bilgisayar performansını arttıracaktır. Bunun için;

 • “Bilgisayarım”ı açın,
 • Birleştirmek istediğiniz disk hangisiyse üzerine gelerek sağ tıklayın,
 • “Özellikler” yazan yere tıklayın,
 • Özellikler penceresi içerisinde “Araçlar” yazan yere girin,
 • Burada “Sürücüyü En İyi Duruma Getir” yazan yere tıklayın,
 • Disk birleştirme yapmak için öncelikle “Diski Çözümle” yazan yere tıklayın. Buraya tıklanmasının sebebi, diskin birleştirilmesi için öncelikle diskin parçalılık durumunun çözümlenmesi gerektiğidir. Windows diski çözümler. Bu çözümleme sonucunda diskin parçalılık durumu yüzde olarak gösterilir.
 • Eğer bu parçalılık oranı %10 ve üzeriyse kesinlikle disk birleştirme işlemi yapın.

İşe Yaramayan Programların Kaldırılması

Kullanılmayan programların kaldırılması elbette bilgisyaar performansına olumlu etki yapacaktır. Bunun için denetim masasını açın, ardından “program ekle kaldır” yazan yere girin. Burada kullanmadığınız programları kaldırın. Ancak size tavsiyemiz Windows tarafından yüklenen programları kaldırmamanızdır. Çünkü bu programların birçoğu gereklidir. Sadece sizin yüklediğiniz ve kullanmadığınız programları kaldırın.

“Bilgisayarın Performansını Program Kullanmadan Arttırmak” için 2 yorum

 1. Ya gerçekten bi bilgisayarcı gibi anlatmışsınız teşekkür ederim evdeki pc ile ugrasıyorum 2 gundur bakalım uygulayacam . Çalışırsa size minnettarım beyindll.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.