Android Tablet Hızı Nasıl Arttırılır?

Android tabletinizi optimize etmeniz cihazınıza donanımsal olarak ekleme yaparak pek mümkün olanyan bir durumdur. Aksine mevcut olan donanımın yazılımsal olarak performansını artırabilir ve elimizdeki cihazdan maksimum performansı alabiliriz, bu sayede tabletimiz daha düzgün ve stabil çalışarak bize sorun çıkarmamış olur.

Android tabletlerde optimizasyon durumu android sürümüne göre değişiklik gösterebilir. 4.0 üzeri bir android sürümü kullanan tabletiniz varsa optmizasyon konusunda biraz daha şanslı olduğunuz söylenebilir. Android cihzaların sayısı ve işletim sisteminin kullanım alanları arttıkça, Google da bu işletim sisteminin perfomansını ve kullanılabilirliğini artırmak için geliştirmeler adına yatırım yapmaktan hiç kaçınmıyor.

Aslına bakılırsa standartlarda bir android tablet performanslı çalışmak için kullanıcının herhangi bir ayar yapmasına ihtiyaç duymaz. Android işletim sistemi artık kendi pazarını oluşturdu ve Google diğer işletim sistemlerini kullnarak bu yazılımını geliştirmekten geri kalmıyor.

Bir android tablet kullanıcıs olarak bilmeniz gereken şey tabletinizin durumunu bilmenizdir, bunlar; pil bilgisi, veri kullanım durumu ve veri indirma hızı. Optimizazsyona başlamadan önce bir süre tabletin değerlerini ölçmemiz de gerekiyor. Bunun için neler yapabiliriz yazımızda göreceğiz.

Aşağıda bir kaç İpucundan Bahsettim

1. Verimli Data Kullanımı

Servis sağlayıcılar artık bir çok internet paketi türü sunmakta. Bunlar aylık haftalık, günlük hatta saatlik paketler şeklinde yapılandırılmış. İhtiyaçlarınızı en iyi karşılayan paketlerden birini seçin. Bu en önemli adımlardan biridir çünkü paketi bitirmek için tabletinize istemsiz de olsa gereğinden fazla yüklenme ihtiyacınızı doğuracaktır J

2. Gözlemleyin ve Ayarlayın

Bu işlem için All-in-One Toolbox adlı android uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uyglama içinde tabletinizin data kullanımını,görev yöneticisi, uygulamaları sd karta taşımak gibi bir çok ihtiyacınızı görecek araçlar bulunmakta. İndirmek için tıklayınız Bu uygulama sayesinde tabletteki gereksiz dosyaları ve uygulamaları kaldırarak cihazınızın performansını önemli ölçüde artırabilirsiniz.
Bu uygulamayı tabletiniz için ücretsiz olarak Google Play Marketten indirebilirsiniz. Eğer bir google play market üyeliğiniz yoksa öncelikle gmail.com a girin ve bir hesap oluşturun. Oradaki kullanıcı adı ve şifre ile tabletinizdeki mağaza ya da Google Play simgesine tıklayarak oturum açarak bahsi geçen programı indirebilirsiniz.

Google Play hesabı oluşturmak çok kısa süren ve çok kolay olan birişlemdir. Gerekli yerleri doldurun ve şifrenizi belirleyin yeterli olacaktır. Çoğu bilinen markaya ait tabletler kendi markalarına ait mağazalar ile geldiğinden bazı kullanıcıların google play marketten haberi olamayabiliyor. Bu bilgileri o nedenle paylaşıyorum.

3. İdareli Batarya /Pil Kullanımı

Batarya ömrünü artırmak için underclock özelliğini kullanabilirsiniz. Buna direkt menüden ulaşabilirsiniz. Bu uygulama ile işlemcinin hızını düşürerek pilden tasarruf edersiniz. Mesela tabletin işlemcisi 1000Mhz ile çalışıyor ve siz 560Mhz gerektiren bir işlem yapıyorsunz ama tabletiniz 1000Mhz’lik enerji harcıyor. Bu özellik ile tablet işlemcisinin frekansını kısarak gereksiz enerji kullanımından kaçınmış oluyoruz. Bu pil tasarrufu sağlayabileceğimiz yollardan sadece bir tanesi. İlerleyen yazılarımızda bunlardan da bahsedeceğiz.

 

4. Bellek (RAM) Kapasitesini Ayarlayın

Mesela önemli bir iş için tabletinizi kullanmanız gerekiyor, ve bir uyarı aldınız. Bellek dolu. E tablet de acil lazım, uygulama yükleyip otobüs bileti alacağız, ya da ne bileyim çok güzel bir oyun bulduk onu kuracağız ve yetersiz bellek uyarısı alıyorsunuz. Ram kullanımı da neredeyse %100’ü vurmuş ve tabletin nefes almaya mecali yok. Hayır acil bir işiniz de olmasa sürekli tabletiniz kasacak ve sizi verdiğiniz paraya pişman edecek. Bu durumdan kaçınmak için arkadaşlar bir memory optimizer, ya da diğer adıyla task killer kullanmanız gerekiyor. Benim tavsiye edeceğim  Optimus Root Memory Optimizer, sürekli ram miktarını kontrol eder ve kritik seviyeye ulaştığında sizi bilgilendirerek hafızayı boşaltır ve size yer açar. Bu sayede pil kullanımını da azaltmış olursunuz, zira gereksiz uygulamalar arka planda çalışıp pili yemezler

5. Android Tabletinizdeki Gereksiz Dosyaları Temizleyin

Ön bellek ve tarama geçmişinin tabletinizde bulunmasına bi gerekçe yok, bana sorarsanız bunlar çöpten ibaret. Bu gereksiz çöp dosyalardan kurtulmak için temizleme uygulamaları var. Google Play store’a girerek app cache cleaner, ya da sadece cleaner diye ararsanız bununla ilgili bi ton uygulama var. Kurup deneyin, tabletten sildiği gereksiz dosyaların boyutunu görünce şaşıracaksınız. Bu sadeye tabletinizin performansı arttığı gibi, bu gereksiz dosyaları silmeniz tabletin pil ömrüne de önemli ölçüde etki edecek. Çünkü her açtığında bu dosyaları teker teker arama için indekslemek zorunda kalmayacak.Bu gereksiz dosyaları temizleme yazılımına Google Play’den erişebilirsiniz dedik. Aşağıda bunlardan tanınımış ve başarılı olanlardan bir iki tanesinden bahsedeceğim.
1.Clean Master.

Bu uygulama cihazdaki tarama geçmişi( website), gereksiz görevler ve çöp dosyaları silmek için yazılmıştır. Uygulama içinde bulunan Uygulama Yönetici seçeneği sayesinde cihazınızda bulunan uygulamaların da yedeğini alabilir, bunları tablet hafızasından kart hafızasına alabilirsiniz. Gezdiğiniz sitelerden kalan çerezler ve gözatma geçmişi gibi gizli şeyleri de silerek bir bakıma gizliliğinizi de koruyabilirsiniz. Bu uygulama ile gerçekten bir performans ve pil ömrü artışı sağlamanız mümkündür arkadaşlar.

2.Dumpster. 

Bu uygulama gereksiz dosyaları silmek amaçlı kullanılır. Bilmeden sildiğinizi düşündüğü dosyaları da yedekler. Son sözü söyleme hakkını kendine saklıyor. Zaman zaman uygulama yedeklerini de alıyor ki ilerde uygulama çökerse kolaylıkla tekrardan kurabilelim.Uygulamavarsayılan ayarlarıyla gayet kullanışlı.

Tüm gereksiz dosya silen uygulamaları tanıtmamız pek mümkün değil. Yine de bir fikir sahibi olmanız açısından Tap Cleaner, Cache Cleaner App gibi uygulamaları da deneyebilirsiniz. Zaten kullanıcı yorumları da hangi uygulamayı indirip indirmemeniz konusunda sizi bir fikir sahibi yapabiliyor.

Android tabletinizi optimize ederek sadece tabletinizin performansını artırmakla kalmıyor, düzenli bir şekilde tabletinizin durumunu kontrol ettiğiniz için tabletin kullanım ömrünü de uzatmış oluyorsunuz.

Eğer sizin de andoid tabletinizi geliştirmek için özel yöntemleriniz varsa yorumlarda bizimle paylaşırsanız memnun olurum.
Başka yazılarda görüşmek dileğiyle.

“Android Tablet Hızı Nasıl Arttırılır?” için 5 yorum

  1. Teşekkürler… Geliştirici ayarlarından arkaplan işlem sınırını sıfır yapsak sorun olur mu ? işe yarar mı ? E-posta adresime cevabı yollarsanız çok sevinirim. Saygılar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.