Android 4.4 Kitkat’ın Önceki Android Sürümlerinden Farkları Nelerdir?

Android işletim sistemi ilk çıktığı günden beri kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmiştir. Gerek cihazın teni özelliklerini kullanabilmesi, gerekse şık tasarımı sebebiyle Android 4.4 Kitkat işletim sistemi son çıkan telefonların neredeyse tamamında kullanılmaktadır. Şimdi de önceki Android sürümlerine kıyasla Android 4.4 Kitkat ile neler değişmiş bir bakalım:

  • Android 4.4 Kitkat işletim sisteminin göze çarpan ilk özelliği Google ile arama sisteminin geliştirilmiş olması. Örnek vermek gerekirse telefona sesli bir şekilde “Ok Google” dediğinizde hemen Google arama motoru açılıyor. Ardından yine sizin söylediğiniz ifadelere göre Google üzerinde arama yapabiliyor. “Ok Google, pictures of cars” (tamam Google, araba resimleri) dediğinizde hemen Google üzerinde araba resimlerini arıyor ve size “Check out these pictures of cars” (şu araba resimlerine bir bakın) şeklinde karşılık veriyor. Bu şekilde hava durumu gibi birçok şeyi sadece söyleyerek sorgulamanız mümkün.
  • Google Now, Android 4.4 Kitkat içerisine entegre edilmiş durumda. Ana ekranı sola kaydırdığınızda hemen Google Now’un sizin için hazırlamış olduğu kartları görebiliyorsunuz. Bu kartlar arasında siz en yakın metrodan geçen araçların saatlerinden tutun da, taraftarı olduğunuz takımın canlı maç sonuçlarına kadar herşeyi anında görebiliyorsunuz.
  • Normal ekran, kilit anındaki ekran, başlatma anındaki ekran ve uygulama çekmecesi ekranı yenilenmiş ve daha sade bir görünüme kavuşturulmuş.
  • Android 4.4 Kitkat daha az RAM kullanan bir işletim sistemidir. Öyle ki 512 RAM’a sahip cihazlar bile Android 4.4 Kitkat kullanabilmektedirler. Ancak yine de eski telefonlar Android 4.4 Kitkat’ı kaldıramayabilirler.
  • Kablosuz ağa bağlanarak çıktı alınabilen bir yazıcıya sahipseniz, Android 4.4 Kitkat ile direk olarak bu yazıcılardan çıktı alabilirsiniz.
  • Android 4.4 Kitkat işletim sistemi ile çalışan bir telefon, bilgisayara bağlandığında o anki ekran görüntüsü video olarak alınabilir.
  • Her yeni çıkan Android sürümünde olduğu gibi, Android 4.4 Kitkat ta kendisinden önceki işletim sistemlerine göre cihazın donanımını daha iyi kullanabilmektedir.
  • Android 4.4 Kitkat içerisinde düşük pil tüketim ayarı vardır.
  • Çok yakında Google Places ile sizi arayan kişinin numarası sizde kayıtlı olmasa bile kimlik bilgilerine ulaşabileceksiniz.
  • Google klavyesi de yenilenmiş.

“Android 4.4 Kitkat’ın Önceki Android Sürümlerinden Farkları Nelerdir?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.